- Bipoláris tranzisztorok
- Unipoláris tranzisztorok
- IGBT tranzisztorok
- Fototranzisztorok
- Diódák
- Fotodiódák
- LED-ek
- Optocsatolók
- Tirisztorok
- Diac
- Triac
- Ellenállások
- Foto-ellenállások
- Kondenzátorok
- Tekercsek
- 555-ös időzítők
- Műveleti erősítők
Bipoláris tranzisztorok
Működés
- Azért "bi"-poláris, mert működésében az elektronok és a lyukak (elektronhiányok) is töltéshordozók. PNP tranzisztornál a lyukak, NPN esetén az elektronok vannak többségben.
- A bipoláris tranzisztorok félvezető alkatrészek, melyeket erősítésre vagy kapcsolgatásra használnak. Kapcsolnak, mert a bázisukra (B) vezetett áram összekapcsolja az emitter(E)-kollektor(C) lábakat. Erősítenek, mert a bázisra vezetett áram jóval kisebb is lehet mint az emitter-kollektor körben folyó áram.
- Egy bipoláris tranzisztor bemenő (vezérlő) köre a B-E szakasz, a kimenő (terhelő) köre a C-E szakasz. A tranzisztort a B-E feszültség (Ube) és a B áram vezérli (Ib). Ha valamelyik zéró, akkor a tranzisztor zárva marad. Zárva azt jelenti, hogy a C-E lábak ellenállása nagyon nagy (10-500M ohm). Nyitáskor ez folyamatosan csökken, míg az Ube és Ib el nem ér egy határértéket, ahonnan teljesen kinyit (20-100 ohmos ellenállásúvá válik a C-E szakasz). Ha például egy ellenállást kötnénk a kollektorra, akkor a rajta lévő feszültség követné az áramváltozást Ohm törvénye szerint.
- A bipoláris tranzisztor képletei: Uce = Ucb + Ube és Ie = Ic + Ib = (1/erősítés+1)*Ic
- A PNP annyiban különbözik az NPN-től, hogy a B és C lábakon folyó feszültség negatív kell legyen az E-hez képest. Ez azt jelenti, hogy ez E-hez képest az NPN bázisa pozitívabb, a PNP bázisa negatívabb feszültségre nyit. Ez a Pozitív-Negatív-Pozitív és a Negatív-Pozitív-Negatív jelentésből hamar meglátszik, de a tranzisztor jele is erre utal, hisz az NPN kifele mutató nyila azt mutatja, hogy pozitív B esetén (az E-hez képest) az áram a C-tól az E fele folyik, a PNP befele mutató nyila viszont azt jelzi, hogy negatív B esetén (az E-hez képest) az áram E-től a C fele folyik.
- A tranzisztor anyagától függően, a pn-átmeneteknél feszültségesés van (például az NPN szilíciumtranzisztor feszültsége 0.6V-ot csökken a B-E szakaszon).
Ellenőrzés multiméterrel
- Kiméréskor érdemes úgy tekinteni a bipoláris tranzisztorra mint két diódára, minek van egy közös kivezetésük. NPN esetén a pozitív (anód) a közös, PNP esetén a negatív (katód).
- A multimétert diódamérésre állítjuk. Akár a diódánál, itt is a pozitív mérőszondát az anódra, a negatívat a katódra tesszük, és 600-680 közötti értéket várunk a kijelzőn. Ha ennél sokkal kevesebb, vagy sokkal több, akkor hibás a mért kivezetés.
- Például az NPN tranzisztornál a pozitív mérőszondát a B-ra, a negatívat az E-re majd a C-ra helyezvén megmérhetjük a "két diódát". A PNP-nél ugyanez a folyamat csak felcseréljük a mérőszondákat. Fontos, hogy végül az E-C lábak között is mérjünk, itt semmit sem szabad mutasson a műszer.
- Ez a módszer alkalmas az ismeretlen lábkiosztású tranzisztorok lábainak azonosítására is.
Adatlapok olvasása
Legyen egy közismert bipoláris tranzisztor, a BC546B. Ha egy adatlapot vizsgálunk, első sorban a csúcsértékekre vagyunk kíváncsiak. Minden adatlap ezekkel az értékekkel kezdődik.
- Az első érték a C-E szakaszhoz tartozó áramkör maximális egyenáramú feszültség, ami 65V. Ennél nagyobb feszültséget nem képes a tranzisztor vezérelni.
- A második paraméter a C-B feszültség, ami a C és B közötti dióda maximális záróirányú feszültsége. 80V-nál nagyobb feszültséget már nem képes a dióda visszatartani.
- A harmadik feszültség a maximális záróirányú feszültsége az E-B diódának. Ennek nem kell nagynak lennie, ugyanis ezen a diódán többnyire nyitóirányú feszültséget használunk (0.6V fölött már nyit).
- A negyedik érték, ami legtöbbször sorsdöntő szerepű, a kollektoron elviselhető áram. Ha a tranzisztor kimenő körét 100mA-nál jobban leterheljük, akkor a tranzisztor kiég.
- Az ötödik és hatodik paraméter a tranzisztor által elhasznált energia Wattban megadva. A tranzisztor 625mW-ot vesz fel a tápból a működéshez anélkül, hogy túlmelegedne és tönkremenne. Ezt az értéket le kell vonni ha erősítőt tervezünk. Ha ez nagyobb lenne 1 Wattnál, akkor hűtőbordára kéne szerelni a tranzisztort. A TA (Junction to Ambient) a tranzisztor környezete és a záróréteg hőmérséklet-viszonyára vonatkozik, míg a TC (Junction to Case) a tranzisztor teste (ami lehet műanyag, vagy vas) és a záróréteg hőmérséklet-viszonyára szól. Bár a TC érték magasabb, a tranzisztor saját hője nem marad mindig konstans, a környezet hője elnyelheti azt. Ezt az értéket akkor vegyük figyelembe, ha a tranzisztort hűteni fogjuk. Az 1.5W azt jelenti, hogy ha a melegedő tranzisztort képesek vagyunk 25C fokon tartani, akkor 1.5 Wattnyi energiát fog a tápból elnyelni (hővé alakítani). Ilyen kis tranzisztornál mint ez, inkább a TA értéket nézzük, ez jelezi a hűtés nélküli határértéket 25C fokon.
- Az utolsó paraméter a tranzisztor tárolási és működési hőmérséklete (a zárórétegnek, hiszen itt történik minden). Ez -55 és 150C fok között kell legyen.
Hasonlítsuk össze az adatlap táblázatait a jelleggörbékkel.
- Az első jelleggörbe a tranzisztor egyenáramú erősítését mutatja a C-on lévő áram függvényében, mikor a rajta lévő feszültség 10V. Látszik, hogy a tranzisztor erősítése kicsit sem konstans.
- Az erősítés (hFE vagy beta) azt jelzi, hogy a C-on mennyivel nagyobb áram lehet a B áramához képest. Az egyenáramú erősítés képlete: B = Ic / Ib.
- Legtöbbször az erősítési tényezőt tüntetik fel az Y tengelyen (100-1000 körüli értékeket), itt azonban a szorzótényező szerepel. Látható, hogy az 1.0 szorzótényezőnél 4mA körül halad át görbe, tudnunk kell tehát, hogy 4mA-nél mekkora az erősítés.
- A táblázatból sajnos csak 2mA-hez van megadva egy tipikus 290-szeres erősítés. Ez kb a 0.95-ös szorzásnak felel meg a táblázat szerint, tehát az 1.0-hoz kb 305-ös erősítés tartozik.
- Ha például 100mA folyik a C-E szakaszhoz tartozó áramkörben, akkor leolvashatjuk, hogy 0.6x305=183-szeres erősítése lesz a tranzisztornak (amit a táblázat is igazol), tehát a bázison legkevesebb 100/183=0.54mA kell folyjon, hogy a tranzisztor kinyisson.
- A második jelleggörbe a tranzisztor szaturációs (telítettségi) és nyitó ("on") feszültségeit mutatja, ahogyan azok növekednek a kollektorárammal.
- Ez főként a kapcsolóüzemben lévő tranzisztoroknál fontos, ugyanis a szaturáció arra a pontra vonatkozik, mikor a tranzisztor teljesen ki van nyitva és a C-E-hez tartozó áramkör teljes árama átfolyik a C-E szakaszon.
- Szaturációs állapotban a C-B dióda záróirányú előfeszítése nem teljesül, így az áramerősítés összefüggése sem.
- A grafikonról az olvasható le, hogy C-E szakaszon, ha például 30mA folyik, akkor az 0.8V B-E feszültségen kezd el nyitni és 0.88V-nál lesz teljesen kinyitva. A C-E feszültség eközben 0.11V-ra emelkedik.
- A harmadik ábra a tranzisztor kimeneti karakterisztikája. A kimeneti paraméterek az Ic és az Uce, Ib függvényében.
- Ezek a jelleggörbék a tranzisztor munkapontjának beállításánál hasznosak. Például, ha a kollektoron 100mA fog folyni 1V-os C-E feszültség mellett, akkor a bázisáram 1mA kell legyen legkevesebb. Minél nagyobb a feszültség a C-E szakaszon, annál kevesebb nyitóáram szükséges.
- Látható, hogy a kisebb kollektoráramokhoz tartozó feszültségek nem vonnak maguk után nagyobb bázisáram igényeket.
- Ami még fontos lehet, az a BC546-oshoz tartozó tranzitfrekvencia. Ez nem más, mint egy mérési frekvencia (ahol az erősítés erősen csökken) és ezen a frekvencián érvényes áramerősítési tényező szorzata. Ez a szorzat az a pont, ahol az áramerősítés egyre esik. A tranzisztor vágási- és tranzitfrekvenciája közötti megbecsült sáv látható az ábrán, ami a kollektorárammal változik.
- A tranzisztort ezen a sávon belül kell használni erősítőnek vagy oszcillátornak.
- Az Y tengely MHz-ben van megadva, 5V-os C-E feszültség mellett.
- Az ábráról leolvasható, hogy például 10mA kollektoráram mellett, a tranzisztor legfeljebb 300MHz-el képes kapcsolgatni. Amikor egy tranzisztor zárási állapotból vezetési állapotba kerül, idő telik el, ugyanúgy fordítva is.
A tranzisztor nem erősíthet olyan frekvenciájú jeleket, melyek
félperiódusai kisebbek a tranzisztor nyitó és záró idejeinek összegével.
A legtöbb
tranzisztornál, de főleg a teljesítménytranzisztorok esetén megadják a
biztonságos működési zónát (SOA - Safe Operating Area). A mellékelt diagram a
2N3055 tranzisztor kimeneti áramát és feszültségét szemlélteti és négy korlátozó
paramétert tűntet fel. Ezek közül az áramkorlátot (vízszintes) és
feszültségkorlátot (függőleges) a tranzisztor technológiai jellemzői és
felépítése határozza meg. Jelen esetben ezek a korlátok 15A és 60V. A
tranzisztor maximális teljesítménydisszipációja csökkenti az áram és feszültségkorlátokat
(elsődleges letörés vagy hőletörés). A disszipáció vagy hőtermelés okozta
korlátozás mértéke a tranzisztor terhelési idejétől függ. Ha a terhelés
folyamatos (dc vonal), akkor a tranzisztor például 4A-t csak 30V-on tud. E
felett, vagy akár ennek közelében tönkremegy. Szaggatott terheléssel (pl.
1ms-os impulzussal – 1ms törésvonal) a tranzisztor 30V-on 10A-t is tud. A
tesztek egyetlen impulzussal voltak végezve, folyamatos impulzusok jobban
korlátoznak, a kitöltési tényező függvényében. Másodlagos letörés a bipoláris teljesítménytranzisztoroknál
van, melyeknél nagy az átmenetek felülete. Előfordulhat, hogy az áramsűrűség
nem egyenletes eloszlású és helyi túlterhelések lépnek fel. Emiatt bizonyos
pontokon túlhevülés és akár zárlat keletkezhet, ami a tranzisztor
tönkremeneteléhez vezet. Az adatok 25C fokon érvényesek, de sokat számít a
tranzisztorok hűtőfelülete, szellőzése és rögzítése is.
Munkapont beállítás
A tranzisztorokkal csak megközelítőleg lehet lineáris erősítőt készíteni, amihez a kimeneti és bemeneti jelleggörbéken szükséges egy munkapontot megjelölni. A megjelölt munkapontban való működést a differenciális ki- és bemeneti ellenállások valamint az áramerősítés határozza meg. Éppen ezért az egyenáramú erősítési tényezőt különböző munkapontokban adják meg. A munkapont beállítása során figyeljünk oda, hogy az ellenállások értékei az aktív tartomány feszültségeit és és áramait jellemezzék, tehát ne úgy állítsuk be a tranzisztort, hogy az teljesen nyitva, vagy teljesen zárva legyen, hanem valahol a kettő között, félig nyitva, félig zárva. Ha elérjük ezt, a tranzisztorra rákapcsolható az erősíteni kívánt jel.
A bemeneti kondenzátor kiszűri az egyenáramú feszültséget, ugyanis csak a váltakozó rezgéseket engedi át. Ugyanígy védi a kimenetet a kimenő kondenzátor is. Az Re és Ce a munkapont stabilizálására szolgál, meggátolja, hogy a tranzisztor felmelegedése esetén a munkapont eltolódjon (hidegített emitter-ellenállásnak is nevezik). A munkapontot az Rb1 és Rb2 feszültségosztó végzi. Ezek állítják be a bázis előfeszültségét. Tehát a C-E körben folyó áramot a B-E diódán beállított munkaponti körülmények határozzák meg. Ez az Rc ellenállástól teljesen független, de ezt általában úgy választjuk meg, hogy a tranziszor C-E lábaira a tápfeszültség (Ut) fele essen.
Unipoláris (térvezérlésű) tranzisztorok
Működés
- Azért "uni"-poláris, mert működésében vagy az elektronok vagy a lyukak (elektronhiányok) a töltéshordozók. A "tér" az elektromos térre utal amit a vezérlő feszültség kelt. Míg a bipoláris tranzisztorokat a bázison (B) bemenő áram vezérli, az unipoláris tranzisztorokat a Gate-en (G) bemenő feszültség vezérli. A vezérelt áramkörhöz tartozó lábak nevei Source (S) és Drain (D).
- A magyar elektronikai köznyelvben a bipoláris tranzisztort tranzisztornak, az unipoláris tranzisztort pedig FET-nek nevezik (Field Effect Transistor). A FET-ek sokfélék lehetnek, a következő ábrán a csoportosításuk és a rajzjeleik láthatóak (forrás:
hobbielektronika.hu).
- Mivel a vezérlésnél nem számít az áram, így minimális teljesítménnyel is vezérelhető, éppen ezért kis fogyasztású áramköröknél használják. Az n és p csatornás FET-ek közötti különbség ugyanolyan jelentőséggel bír mint a PNP és NPN tranzisztorok közötti különbség, tehát az aktív részre vonatkozik. A FET csatornájának egyik vége az S (Source - forrás) a másik vége a D (Drain - nyelő).
JFET
A legegyszerűbb FET-ek a záróréteges típusúak, más néven JFET-ek (Junction FET). Ha például egy n-csatornás JFET csatornájára feszültséget kapcsolunk (az S és D lábra) akkor ezen a csatornán megindulnak az elektronok. A jobb oldali ábrán látható, hogy a két p kivezetés össze van kötve és a G lábra csatolva. A p és n között lévő szürke réteg a tértöltési zóna, ami a p és n zónák közötti előjelkülönbség miatt képződik. A tértöltési zóna annál vastagabb minél nagyobb a záróirányban ható feszültség. Ha például G-re és S-re ugyanazt a feszültséget tesszük (pl. 0V-ot), akkor a tértöltési zóna itt elvékonyodik ám a D oldalon kiszélesedik. Az n csatornán haladó elektronok nem tudnak áthatolni a tértöltési rétegen (kilökődnek ebből) ezért arra kényszerülnek, hogy az elvékonyodó n csatornán jussanak tovább. Minél keskenyebb a csatorna annál nagyobb az ellenállása, tehát annál kisebb áram folyik át rajta. Más szóval a GS feszültség (Ugs) korlátozza a csatornán átfolyó áramot. Visszatérve az n és p csatornás JFET-ek közti különbségre: az n-csatornásnál a minél negatívabb Ugs zárja el egyre jobban a csatornát, a p-csatornásnál pedig a minél pozitívabb Ugs.
MOSFET
A MOS elnevezés a FET felépítésének sorrendjére utal:
Metal (fémburkolat),
Oxid (SiO2),
Semiconductor (a félvezető). Ahogy az osztályozás ábráján is látható, van egy negyedik kivezetés, a szubsztrát vagy Bulk (B), bár gyakran ezt a kivezetést még a tokon belül összekötik az S-el. A jobb oldali ábrán egy n-csatornás MOSFET látható. Mivel S és D külön zónát alkot, ezekre feszültséget kapcsolva nem történik semmi. Azonban mikor a G-re (az S-hez képest) pozitív feszültséget kötünk, akkor a p-szubsztrátban elektromos tér keletkezik. Itt lyukak és elektronok is vannak, amelyekből az elektromos tér hatására az elektronok a szigetelőréteghez sűrűsödnek. Mivel az elektronok és a lyukak taszítják egymást, a szigetelőréteg felől elektrontöbblet vagy lyukhiány alakul ki. A két n zóna között híd képződik amin az áram S-ből D-be juthat. Minél pozitívabb az Ugs feszültség, annál tömörebb híd jön létre, ami nagyobb áramot képes megbírni. Ahogy csökken a feszültség úgy ritkulnak az elektronok és úgy csökken a híd vezetőképessége. Más szóval Ugs korlátozza a csatornán átfolyó áramot. A különbség a növekményes és a kiürítéses MOSFET között az, hogy a növekményes a fent leírt módon csak akkor vezet, ha Ugs pozitív (önzáró típus), ezzel szemben a kiürítéses MOSFET anélkül is vezet, hogy a GS lábakra feszültséget kapcsolnánk. A kiürítéses típust ezért önvezetőnek is nevezik, ám ez a vezetés nem maximális. Pozitív feszültséggel növelhető a vezetőképesség, negatívval pedig csökkenthető (azaz negatív és pozitív Ugs feszültséggel is vezérelhető).
Ellenőrzés multiméterrel
N-MOSFET:
A kikapcsolt
növekményes MOSFET egyik lába között sem szabad zárlatnak lennie. A G-D és G-S között semmiképp, a D-S csatorna
sem vezet alapállásban, legalábbis mikor az Ugs feszültség nulla. Zárjuk tehát
rövidre a G-S lábakat, ha csak egy pillanatra is, majd mérjük meg a D-S szakasz
vezetőképességét akár ellenállásmérővel, akár diódamérővel. Ha a tranzisztor
jó, akkor nem szabad az áramnak átfolynia a D-S csatornán.
Kapcsoljuk
a multimétert alacsony ellenálláskorlátra (2k vagy 200 ohm) vagy diódamérő
állásba, hogy a műszer szondáján legalább 3V legyen. A D-S csatorna az n-csatornás
MOSFET-nél pozitív Ugs feszültségre kezd vezetni, ezért tegyük a fekete
mérőszondát az S-re és a pirosat a G-re és tartsuk ott legalább 1 másodpercet.
A műszer nem kell jelezzen semmit, ezzel csupán felépítjük a hidat a D-S lábak
között. Ezután a D-S csatorna között a műszernek az Rds(on) értéket, azaz közel
nulla ellenállást kell jeleznie, vagy sípolnia, ha diódamérővel mérünk. Ha most
sincs vezetés, akkor a tranzisztor hibás.
A legtöbb
esetben a D-S csatornával párhuzamosan beépítenek egy diódát is a D irányába.
Az áram a tranzisztorban normális esetben csak S irányába folyik, tehát a dióda
a visszáramlást teszi lehetővé. Ennek a diódának a működése nem függ a
tranzisztor működésétől, tehát D irányba az áram akkor is folyik, ha a
tranzisztor ki van kapcsolva. Hogy a dióda jó-e, azt úgy lehet megnézni, hogy
kikapcsoljuk a tranzisztort (G-S lábakat rövidre zárjuk vagy negatív
feszültséget kapcsolunk rá a szondákról), majd diódamérővel megvizsgáljuk a D-S
lábat, akár egy diódát: fekete szonda a D-re, piros szonda az S-re. Mivel
szilíciumról van szó, a kijelzett érték 400 feletti kell legyen.
A p-csatornás
MOSFET ellenőrzése is ugyanígy történik, csupán a szondákat kell felcserélni.
N-JFET
Ebben az
esetben a G és a szubsztrát között nincs szilícium-oxid szigetelőréteg, ezért egyszerű
pn-átmenet tesztet kell végezni, akár egy dióda esetén. A műszert diódamérő
állásban rákötjük a megfelelő polaritással: pirosat a pozitív G-re, a feketét
pedig szerre a másik két negatív lábra. A kijelzőn 400 feletti érték kell
szerepeljen, megcserélve a szondákat pedig szakadást kell mutasson.
A D-S
csatorna ugyanazon szubsztráthoz tartozik, tehát alapból nyitva van mindkét
irányban. A biztonság kedvéért a G-S lábakat zárjuk rövidre, hogy Ugs biztosan
0V legyen és úgy mérjünk ellenállást. Az érték inkább 100 ohm alatti, de legfeljebb
pár száz ohm kell legyen.
Zárjuk le
a D-S csatornát negatív Ugs feszültséget kapcsolva a G-S lábakra: alacsony
ellenálláskorláton vagy diódamérő fokozatban tegyük a piros szondát az S-re, a
feketét a G-re. Ezek után a D-S lábak között nem szabad vezessen.
A
p-csatornás JFET ellenőrzése is ugyanígy történik, csupán a szondákat kell
felcserélni.
Adatlapok olvasása
Legyen példa az IRF3205L közismert n-csatornás növekményes MOSFET. Az adatlap rögtön a legfontosabb paraméterekkel kezdődik: Vdss a vezérelt áramkör maximális feszültsége Id pedig a maximális árama. Rds(on) a bekapcsolt MOSFET ellenállása.
Az első két sor a folyamatosan terhelő D áramot mutatja különböző hőfokokon mikor Ugs=10V. A harmadik sor szerint 390A áramerősséget képes elviselni a D ha a terhelés impulzusszerűen történik. A következő sor a legnagyobb teljesítményveszteséget mutatja amit a FET okozhat 25°C fokon. Ez az érték kiszámítható a maximális PN-átmenet hőmérsékletéből és abszolút termikus ellenállásából (következő táblázat):
A Linear Derating Factor (értékcsökkenési tényező) segítségével ki lehet számolni a teljesíményveszteséget kisebb Tc hőmérsékleten. Minden Celsius fokkal kivonunk 1.3W-ott a 200-ból. Ezután következik a Vgs, a maximális vezérlőfeszültség. Az "avalanche current" és "energy" a küszöbértékekre vonatkozik, mikor a FET-et a határértékeken vagy azon felül használjuk. A következő értékek az üzemhőmérséklet és a forrasztási hőfok (10 másodpercnyi forrasztásra). Az utolsó érték az alkatrész felfogatására vonatkozó nyomatékot és a csavar típusát határozza meg (habár ezt a FET-et nem csavarral kell rögzíteni).
Az "Junction-to-Case" és a "Junction-to-Ambient" a FET zárórétege és a teste (műanyag-vas) valamint a záróréteg és a környezet közötti abszolút termikus ellenállások értékei. A vizsgált FET hűtőfelülettel rendelkezik aminél kisebb a termikus ellenállás. Ha megfelelően hűtjük, akkor a FET 0.75°C-ot melegedik minden Wattnál, ha nem hűtjük, akkor 40
°C-ot.
Az első két "breakdown" érték a nemrég említett "avalanche" áramtűrés kondícióját mutatja: 55V DS feszültség és 25°C hőmérséklet
felett a fsezültség 0.057V-ot esik minden °C-nál. Ahogyan látható, csak kis áram mellett bírja ezt a FET, ám impulzsokkal (amiknek a kitöltési tényezőjét a záróréteg hőmérséklete korlátozza) elérhető az "avalanche" hatás. A következő értékek a DS ellenállás és a G küszöbfeszültség (alsó küszöb, amitől már létrejön a vezető csatorna a D és S között). A gfs a transzkonduktancia ami a kimenő áramerősség és a bemenő feszültség változásainak aránya (
ΔI/
ΔU), azaz a D áramérzékenysége a G feszültségére, Siemens-ben mérve. Az ezt követő "leakage" paraméterek szivárgó (vagy kúszó) áramra vonatkoznak, melyek a FET nem tökéletesen szigetelt lábai között jelenhetnek meg. A további három "Charge" paraméter a G elektromos töltésére vonatkozik (Coulomb-ban). Ezek az értékek arra jók, hogy ki lehessen számolni, hogy mennyi áram szükséges a FET bekapcsolásához a kívánt időn belül (töltés = áram x idő). Az ezt követő "Time" paraméterek a FET kapcsolgatásához szükséges időt mutatják az adott paraméterek mellett. A félvezető induktivitását és kapacitását mutató paraméterek fontos szerepet kapnak az áramkör ki- és bemenete közötti visszacsatolás megtervezésében. A "Time" paraméterek is szorosan összefüggnek ezekkel, hisz például a bekapcsolási idő az az idő, amennyi a bemeneti kapacitásig való feltöltődéshez szükséges mielőtt a D áramvezetés megkezdődne. A maximális impulzusszerű áramlöketnél (62A), az impulzus energiája legfeljebb 264mJ 175
°C mellett (az 1050mJ a FET tönkremeneteli küszöbe).
A DS áramkör (vagy a FET kimenetének) áram-feszültség karakterisztikája különböző záróréteg hőmérsékleten. A táblázatból kiderült hogy a FET nyitófeszültsége legkevesebb 2-4V és legtöbb 20V lehet. A görbéken a biztonságos 4.5-15V-os tartomány látható. Minél kisebb a nyitófeszültség, annál kevesebb áram folyhat a DS lábakon (hiszen gyengébb vezetőhíd keletkezik). Ahogy a záróréteg hőmérséklete nő úgy nő a DS áramtűrése is (mert nő a belső ellenállás).
A fenti két ábra azt mutatja, hogy hogyan nő a DS áramtűrő képessége a vezérlőfeszültség növelésével, és hogy hogyan nő a bekapcsolt FET DS ellenállása a hőmérséklet emelkedésével.
Az fenti első grafikon a FET rajzjelén látható DS dióda nyitóirányú feszültségesését mutatja SD áram függvényében különböző hőmérsékleten. Ez minél kisebb annál jobb főleg az olyan áramkörökben ahol a dióda gyakran nyitóirányú előfeszítést kap. A p-csatornás FET-eknél nagyobb feszültség esik, mivel a fém elektromos ellenállása nagyobb a p-szilikonnal szemben, mint az n-szilikonnal szemben. A második grafikon a biztonságos üzemzónát szemlélteti. Kiderül, hogy 30A - 55V DS áram és feszültség alatt nem mehet tönkre a FET. A biztonsági zóna bal oldalán lévő kis háromszög az a rész ahol DS lábak közti ellenállás is korlátol. A ferde párhuzamos vonalkák a különböző impulzus szélességekre vonatkoznak, melyek szintén korlátozzák a biztonságos üzemzónát.
IGBT tranzisztorok
Működés
Az
IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor – szigetelt Gate-tel rendelkező
bipoláris tranzisztor) átmenetet képez a bipoláris tranzisztorok és a MOSFET-ek
között, egyesíti ezek előnyeit: feszültséggel vezérelhető, magas a kapcsolási
frekvenciája, kicsi a feszültségesése, kis vezetési veszteséggel rendelkezik és
magas a bemeneti impedanciája. Ezáltal magas áram és feszültség vezérlésére
képes.
Paraméter
|
Bipoláris
tranzisztor
|
MOSFET
|
IGBT
|
Névleges
feszültség
|
Magas <1kV
|
Magas <1kV
|
Nagyon magas >1kV
|
Névleges
áramerősség
|
Magas <500A
|
Alacsony <200A
|
Magas >500A
|
Vezérlés
|
Áram, hFE=20-200
|
Feszültség, VGS=3-10V
|
Feszültség, VGE=4-8V
|
Bemeneti
impedancia
|
Alacsony
|
Magas
|
Magas
|
Kimeneti
impedancia
|
Alacsony
|
Közepes
|
Alacsony
|
Kapcsolási
sebesség
|
Lassú (µs)
|
Gyors (ns)
|
Közepes
|
Költség
|
Alacsony
|
Közepes
|
Magas
|
A fenti ábrán lévő egyszerűsített ekvivalens
ábrázolása az IGBT-nek a Darlington kapcsolásra emlékeztet. Egy N-csatornás
MOSFET és egy PNP tranzisztor látható, ahol a MOSFET vezéreli a bipoláris társa
bázisát.
- A PNP tranzisztor erősítése: beta = kimenő áram /
bemenő áram, ahol a bemenő áramot a MOSFET szabályozza a Gate-re kapcsolt
feszültség alapján, tehát beta = kimenő áram / bemenő feszültség.
- A Gate-re kapcsolt pozitív feszültség (+Vge)
lehetővé teszi az áram folyását a C->E irányban. Az elektronok áramlani
kezdnek az emittertől a kollektor irányába, ami pozitív ionokat (lyukakat) vonz
a p-típusú szubsztrátumból az eltolási tartományba az emitter felé,. Ettől csökken
az eltolási tartomány effektív ellenállása – vagyis az elektromos
vezetőképesség modulált lesz. Emiatt csökken a bekapcsolt tranzisztor
szaturációs feszültsége, ami az IGBT tranzisztorok fő előnye a MOSFET
tranzisztorokkal szemben. Ennek viszont ára van, még pedig hogy lassul a
kapcsolási sebesség, főleg a kikapcsolási idő növekszik, hiszen az
elektronáramlás csak akkor szűnik meg, ha a gate-emitter feszültség a küszöbérték
alá csökken. A lyukak azonban az eltolási régióban maradnak, amiket csak
feszültséggradiens vagy rekombináció révén lehet eltávolítani. Az IGBT-ben
tehát megmarad az áramlás, míg a lyukak is el nem távolodnak vagy újra nem
kombinálódnak. A rekombináció sebessége szabályozható egy n+ pufferréteggel. Ez gyorsan elnyeli a
beragadt lyukakat a kikapcsolás során. Nem minden IGBT rendelkezik ezzel a
réteggel; amelyek igen, azok PT
(punch-through) típusúak, amelyek nem, azok NPT (non punch-through) típusúak.
Ellenőrzés multiméterrel
Zárjuk
rövidre a G-E lábakat és kapcsoljuk a multimétert diódamérő állásba. Piros
vezeték az E-re, fekete a C-re. 300-600 közötti értéket szabad mutasson a
műszer, felcserélve a mérőszondákat pedig szakadást kell jelezzen. Ha ez
rendben van, akkor szakítsuk meg a zárlatot és kapcsoljunk ellenállásmérésre.
G-E és G-C lábak között végtelen ellenállás jelez hibátlan működést.
Adatlapok olvasása
Az IGBT tranzisztorok jelölése eltér a
bipoláris és MOSFET tranzisztoroktól. Az IGBT kódja több mindent elárul a tranzisztorról.
Például legyen az NGTB20N120IHWG cikkszámú tranzisztor.
- N vagy S = gyártó: ON Semiconductor vagy
ST
- GT = IGBT tranzisztor
- B = belső diódával
- 20 = 20A áramerősségű
- N = N csatornás
- 120 = 1200V feszültségű
- IH = alkalmazása az indukciós fűtőkben
- W = TO-247 tokozás
- G = ólommentes alkatrész
Ezekből talán a feszültség és az
áramerősség a legfontosabb, melyek mellett az adatlap kiemeli a C-E szaturációs
feszültséget (2,2V) – a C-E lábak közti feszültségesést, amikor a tranzisztor
teljesen ki van nyitva. A bipoláris tranzisztorhoz képest (0,2V) ez igencsak
nagy érték, de egy MOSFET-hez képest kevés. A MOSFET szaturációs feszültsége a
vezetési ellenállás (On-resistance) és a
drain lábon folyó áramerősség szorzatával egyenlő. Például az IRF520 esetén 0.27
ohm x 10A = 2.7V, míg az NGTB20N120IHWG esetén 20A terhelés mellett is 2.2V körül
marad. Ez függ a Gate-re kapcsolt feszültségtől is, amiről az adatlap mutat
néhány példát:
Szobahőmérsékleten
(25oC), ha a tranzisztort 11-20V feszültséggel van vezérelve, akkor
a kollektoráramtól kevésbé függően a szaturációs feszültség 2.2V környékén
marad. Ha csak 8V-tal van meghajtva, akkor nem telítődik rendesen és pár amper
terhelés mellett már jelentősen megnő a C-E lábak feszültségesése.
RS az
elektromos vezetőképességgel modulált n-régió ellenállása, RCH pedig a MOSFET
csatornaellenállása. További befolyásoló tényezőnek számít, hogy a tranzisztor
PT vagy NPT típusú. Az NPT felépítésű tranzisztorok általában magasabb
szaturációs feszültséggel rendelkeznek. Ráadásként az NPT szaturációs
feszültsége a hőmérséklet emelkedésével csak nagyobb lesz (pozitív hőmérsékleti
koefficiens), míg a PT tranzisztoré csökken (negatív hőmérséklet koefficiens).
Felépítéstől függetlenül, a nagy szaturációs feszültségű IGBT tranzisztorok nagyobb
sebességgel kapcsolgatnak, mint az alacsony szaturációs feszültséggel
rendelkezők. Éppen ezért előfordul, hogy egy gyors PT felépítésű tranzisztor
szaturációs feszültsége nagyobb, mint egy lassú NPT felépítésű tranzisztoré.
A Vge –
Ic karakterisztika hőmérsékletfüggő, de az ábrán feltüntetett két
hőmérséklettől függetlenül 9.5-10V körüli Vge feszültség pozitív hőmérsékleti
koefficienst jelent (= a hőmérséklettel nő az ellenállás a C-E lábakon, tehát
Vce is egyre nagyobb). A tranzisztor gate-emitter küszöbfeszültsége a táblázat
és a grafikon alapján 4.5-6.5V, tehát ez és 10V közötti lehet a vezérlőfeszültség.
10V felett már nem látszik, de kereszteződik a két görbe, és a negatív
hőmérsékleti koefficiens lép érvénybe (=
a hőmérséklet
növekedésével csökken az ellenállás). Ez viszont már kívül esik a biztonságos működési
tartományból, nem érvényes erre a tranzisztorra.
A
SOA grafikonról
leolvasható, hogy például 100V kimenő feszültség mellett legfeljebb 3A folyamatos
és 6A impulzus-szerű terhelés lehetséges. Az ábra szerint a tranzisztor
legfeljebb 80A vagy 100V-ot bír ki (nem egyszerre).
Amikor
a tranzisztor nincsen, vagy fordítottan van előfeszítve (Vge=0 vagy Vge
negatív) – például egy induktív terhelés kikapcsolásakor – akkor nagy
feszültség kerül az IGBT kollektor-emitter körére. Ugyanekkor a megmaradt
lyukak miatt egy darabig nagy áram folyik a tranzisztoron. Ekkor a fordított
SOA grafikon lép érvénybe. A tranzisztor záróirányú előfeszítése 80A áramerősséget
és 100V feszültséget bír ki.
Fototranzisztorok
Működés
A fototranzisztokrok olyan bipoláris szilíciumtranzisztorok,
melyeknél a vezérlő bázisáram a fényerősségtől függ. A bázis-kollektor (vagy
bázis-emitter) PN-átmenetre eső fény vezérli a tranzisztort. Éppen ezért nincs
is feltétlenül szükség a bázis kivezetésére, legfeljebb csak a munkapont
beállítása miatt. A működése pontosan ugyanolyan mint a hagyományos
tranzisztoré, ám az egyenáramú erősítési tényező a fényérzékeny felület
érzékenységétől függ (ez lencsékkel növelhető). A fototranzisztorok
bekapcsolnak (összekötik az emittert a kollektorral) amint a közeli
infravöröstől a látható spektrumtartományon át az ultraibolyáig sugárzás éri.
Elmondható tehát hogy egy fototranzisztor egymagában szinte mindig be van
kapcsolva. Ezt az értékenységet azonban befolyásolni lehet az emitterre vagy kollektorra
kötött ellenállással. Mivel a fény erősségével csökken az E-C lábak közti
ellenállás, a kollektorkapcsolás esetén a kimeneti feszültség a fénnyel együtt
fog nőni, a emmiterkapcsolásnál pedig a fény növekedésével csökkenni. Ha a
tranzisztornak van báziskivezetése és például az emitterkapcsolást használjuk,
akkor az Rb ellenállással beállítható, hogy mekkora maximális árammal lehessen
vezérelni a tranzisztort, szabályozván az EC áramkör áramát. A fényérzékenység
a tranzisztor anyagától és felépítésétől függ. A költségek csökkentése
érdekében a tranzisztorokat egy alapanyagból készítik, melyeknek 50 és néhány
100 közé esik az erősítésük, de vannak összetett anyagúak is, ahol az erésíési
tényező meghaladja a 10 ezret. A spektrumtartomány is az anyagtól függ. Tudván,
hogy a látható fény 390-780nm közé esik, a szilícium fototranzisztor
190-1100nm, a germánium 400-1700nm, a InGaAs 800-2600nm és az ólom-szulfid
1000-3500nm tartományt látja.
Ellenőrzés multiméterrel
A báziskivezetéssel rendelkező fototranzisztorok
kimérése úgy történik mint a hagyományos bipoláris tranzisztoré. A kivezetés
nélküli fototranziszor működőképességét az emitter- vagy kollektorkapcsolással
lehet megállapítani. Rc és Re ellenállások helyett LED is használható a
megfelelő polaritással bekötve. Annyi a
dolgunk hogy változtatjuk a tranzisztor bázisára eső fényt és figyeljük, a
kimenő feszültséget vagy a LED állapotát megállapítván, hogy helyesen működik-e
az áramkör.
Adatlapok olvasása
Legyen az SFH300 közismert bázis kivezetés-mentes NPN
szilícium fototranzisztor. Ahogyan minden más tranzisztornál, a
kollektoráram a lényegretörő, hogy elviselje a terhelést aminek a vezérelt
áramkör teszi ki. Ebben az esetben ez Ic=50mA, azonban 10µs-nál kisebb
időtartamig elvisel 100mA-t is. A maximális C-E feszültség 35V lehet. Az
átlagfogyasztása 200mW. Ezúttal nem
másolom be a táblázatot hiszen majdnem teljesen azonos a sima tranzisztorok
táblázatával, csupán a különbségeket és a fontosabb paramétereket sorolom fel.
A fényérzékeny tartomány 420 és 1130nm közé esik, amiből a 850-870nm
hullámhosszú fénysugarakra a legérzékenyebb. A tranzisztor fényérzékeny
felülete 0.12 négyzetmilliméter amire ±25°-os szögből gyűjti a fényt egy lencse segítségével.
Minél nagyobb a fényérzékeny felület vagy minél nagyobb intenzitással érkezik a
fény, annál nagyobb a bázisáram. A C-E lábak közti kapacitás 6.5pF. Ettől és a
terhelő ellenállástól függ a fototranzisztor gyorsasága. Az RC időkonstans
azonban megszorzódik a nyereséggel (Miller-hatás) amiből kifolyólag elmondható,
hogy minél nagyobb a nyereség, annál lassabban tud kapcsolgatni a
fototranzisztor. Amint már említettem, a fototranzisztorok soha nem kapcsolnak
teljesen ki, még akkor sem, ha teljesen sötétben vannak. Ilyenkor C-E lábakon
át a „sötétáram” folyik, ami azonos a szivárgó árammal. Ez függ a környező
hőmérséklettől, 25°C esetén 5-100nA lehet. A hirtelen fényváltozásra a
tranzisztor nem reagál azonnal, el kell teljen tr (rise time) bekapcsolási idő
vagy tf (fall-time) kikapcsolási idő. Ennél az alkatrésznél ezek az értékek 10µs-al egyenlőek.
A következő két táblázat a fototranzisztor
kiválasztásához szükséges szempontokat mutatja be:
Diódák
Működés
Az egyszerű dióda egy N és egy P típusú kristályból és
a köztük lévő félvezető átmenetből áll. Ez utóbbi ad értelmet a dióda
kifejezésnek, ugyanis egyenirányít, eldönti hogy a két irány közül merre fele
folyjék az áram (di-ode = két út). A hagyományos diódáknál a PN átmenet nyitó-
vagy záróirányban működtethető. A dióda alapból zárva van, ám megfelelő
polaritású tápfeszültség hatására kinyílik (kis ellenállásúvá válik). A
nyitófeszültség a dióda alapanyagától függ (Si=0.6V, Ge=0.2V). Ha fordítva
kötjük be a diódát (záróirányban), akkor a visszafelé vezetett áram értéke
nagyon kevés lesz (alapanyagtól függően), azonban az adatlapban meghatározott
záróirányú feszültséget nem szabad túllépni. Ha a diódákat osztályozni kellene,
akkor akár külön blogot is lehetne indítani erre a célra, azonban most csak a
leggyakoribb típusokról lesz röviden szó. Ezek pedig a jeldiódák , az egyenirányító
diódák és a zener diódák.
- A jeldiódák vagy kapcsolódiódák kis feszültségű és
áramú jeleket kapcsolgatnak. A lenti ábrán logikai kapuk láthatók egyszerű
diódákkal megvalósítva. Az ÉS kapu kimenete akkor igaz, ha mindkét bemenet
igaz, ebben az esetben mikor mindkét bemenet pozitív. Ha bármelyik negatív
(vagy logikai 0), akkor az áram rajta keresztül eljut a földre, zárva az
áramkört. A VAGY kapu kimenete csak akkor hamis, ha mindkét bemenet hamis, azaz
mikor nincs feszültség egyik bemeneten se. Hasonló megoldást használnak a
tartalék tápegységek bekötésére is. A diódák iránya megvédi a tartalék tápegységet
a túltöltődéstől.
- Az egyenirányítók nagy áramerősségűek és nagy
teljesítménnyel dolgoznak. Ha a váltóáram egyenirányításáról beszélünk, akkor
az lehet fél vagy egész hullámú egyenirányítás. A félhullámú csak a pozitív
hullámfrontokat engedi át (hisz negatív – azaz fordított – irányban nem vezet a
dióda), az egész hullámú pedig a pozitív és a negatív hullámfrontokat is a
pozitív oldalra irányítja. Ez utóbbi kapcsolása látható jobb oldalt. Mikor a
váltakozó feszültség épp pozitív, akkor a piros áramkör működik, mikor negatív
akkor a zöld áramkör (ha az egyik oldal negatív, a másik hozzá képest biztosan
pozitív lesz). A terhelésen mindkét esetben ugyanabban az irányba folyik az
áram.
- A zener diódák nyitóirányban ugyanúgy működnek mint az
egyszerű diódák, záróirányban viszont (akár nyitóirányban), csak egy bizonyos
feszültségig maradnak zárva. Ezt a diódát nem a túl nagy záróirányú feszültség,
inkább a záróirányú áram teheti tönkre. A jobb oldali ábrán látható egy zener
diódás stabilizátor. A dióda fordítva van bekötve, ezért nem fogja átengedni a
feszültséget, az elektromos áram az ellenállás után betér Vz kimenet irányába.
Amint a bemenő feszültség meghaladja a zener dióda záróirányú küszöbét, a dióda
vezetni kezd rövidre zárván a kimenetet. Az energia az ellenállásban fog
eldisszipálódni. Ezt elég nagyra kell választani ahhoz, hogy ő nyelje el az
energiát és ne a dióda olvadjon ki mint egy biztosíték.
Ellenőrzés multiméterrel
A műszert diódaállásra, vagy 2kohmos méréshatárra
kapcsolva rácsatlakoztatjuk a dióda anódját a pozitív szondára, a katódját
pedig a negatív szondára. A szilíciumdiódánál 400 feletti értéket kell
mutasson, a germániumnál 100-300 közöttit. Ha a kijelzett érték kisebb, akkor
vagy a dióda rossz, vagy nem hagyományos diódát mérünk. Felcserélve a
polaritásokat a műszer szakadást kell jelezzen, különben a dióda zárlatos. Ez
az eljárás a fent említett 3 diódatípusra alkalmazható, még a zenerre is, hisz
a műszer mérőfeszültsége általában nem haladja meg a zener záróirányú
feszültségküszöbét.
Az ismeretlen zener-dióda értékének meghatározása az előző ábra alapján a legegyszerűbb. A bemenet lehet például egy 9V-os elem, az ellenállás pedig 1k értékű, hogy a diódán semmiképp se folyjon 10mA-nél több áram, így biztos nem megy majd tönkre. A dióda sarkaira kapcsolt feszültségmérőn leolvasható a zener-érték. Ha a dióda zárófeszültsége 8V-nál nagyobb, akkor nagyobb bemenetű feszültséget választunk és hozzá olyan ellenállást, ami védi a diódát. A labortápegységgel rendelkezők egyszerűen beállítanak 10mA-es áramkorlátot majd fordított polaritással rákapcsolják a diódát és 0V-tól tekerik felfele a feszültséget, míg zárlatot nem jelez a tápegység. A zárlati ponton lévő feszültség lesz a zener-érték.
Adatlapok olvasása
Példának az 1N4148 gyorskapcsolású jeldiódát veszem,
amit néha egyenirányítóként is használnak.
Az adatlap nyomban a legfontosabb paraméterekkel kezdődik megspórolva a
böngészést: kapcsolási idő: 4ns, maximális záróirányú feszültség: 75V és a
terhelhetősége 450mA.
VRRM – maximális záróirányú impulzusszerű feszültség,
VR – maximális záróirányú feszültség, IF – maximális nyitóirányú áram, ami
attól függ, hogy a PN átmenet mekkora hőt bír ki. IFRM – ugyanez
impulzusszerűen. IFSM – a dióda legnagyobb terhelhetősége különböző időtartamig
(a dióda véges időn belül éri el a maximális hőmérsékletet, minél jobban
terheljük, annál hamarább). Ptot – a dióda fogyasztása, Tstg – tárolási
hőmérséklet, Tj – a PN átmenet maximális hőmérséklete.
VF sorából az derül ki, hogy a dióda feszültségesése
5mA nyitóáramnál a legkisebb. Az IR sorából arra lehet következtetni, hogy a
záróirányú áram annál nagyobb minél hidegebb a PN-átmenet hőmérséklete. A Cd a
dióda kapacitása, 4pF. Ezzel a kapacitással a dióda legfeljebb 1MHz-en
kapcsolgathat. A trr paraméter azt az időt mutatja ami alatt a dióda
nyitóirányból záróirányba vált (vagy fordítva), mikor a polaritás hirtelen
felcserélődik. Ez itt 4ns ám az egyenirányító diódáknál µs nagyságrendű szokott
lenni. A Vfr a záróirányból nyitóirányba kapcsoló dióda feszültségcsúcsát
mutatja, ami nagyon rövid ideig tart (de egyes diódáknál elérheti a többszáz
voltot is). A „junction to tie-point” paraméter a PN-átmenet és a dióda
csatlakozói közti hőellenállásra vonatkozik, a „junction to ambient” pedig a
PN-átmenet és a dióda környezete közti hőellenállást mutatja. Mindkét abszolút
érték arra az esetre vonatkozik, mikor a beforrasztott dióda egy 10mm-es
alkatrészt alkot.
A fenti első ábrán a dióda nyitóirányú áram csökkenése
látható a hőmérséklet növekedésének függvényében. A második ábra a hagyományos
áram-feszültség jelgörbe különböző hőmérsékleten és értékeken. Leolvasható
például, hogy ha a nyitott diódán 400mA halad át, akkor a várható
feszültségesés tipikus esetben 1.25V lesz.
Fotodiódák
Működés
Olyan dióda, mely fény hatására és külső elektromos
feszültség nélkül vezetni kezd. Akár a fototranzisztornál, itt is létrezik a
sötétáram. A diódán átfolyó áram egyenlő a sötétáram és a fotoáram összegével,
tehát minél kisebb a sötétáram, annál érzékenyebb a dióda. Úgy működik mint a
napelem (tulajdonképpen a napelem is egy nagy fényérzékeny felületű
fotodióda), a dióda által elnyelt
fotonok áramot generálnak. Minél nagyobb a fényérzékeny felület, annál nagyobb
a fotoáram de annál kisebb a kapcsolási sebesség. A fotodiódákat záróirányban
(tehát fordítva polarizálva) használják, mert az így megvilágított dióda
záróirányú árama megnő (arányosan a megvilágítás mértélével). A jobboldali
ábrán egy egyszerű fényerőmérő látható. Teljesen sötétben a dióda nem vezet, a
kimeneten nincs feszültség. A fény növekedésével a dióda vezetni kezd és az
áramkör zárul. Az ellenállás az áramkorlátozás miatt van, a dióda védelme
érdekében.
A hullámhossztartomány a dióda alapanyagától függ, ami a szilíciumon
kívül még lehet germánium, CdS, InGAas, PbS, InSb. A fotodiódák felépítésében
többnyire a PIN-átmenet gyakori, mintsem a PN-átmenet, mert ezzel megnő a
diódák kapcsolási sebessége a fényérzékeny felület nagyságához képest. A PIN
azt jelenti, hogy a P és N réteg között van egy I (intrinsic) félvezető réteg,
mely által vastagabb lesz a kiürítési tartomány, ezáltal csökken a kapacitás
tehát nő a kapcsolási gyorsaság (sávszélesség).
Ellenőrzés multiméterrel
A legegyszerűbb módszer, ha a multimétert
ellenállásmérésre állítjuk és rákapcsoljuk a mérőszondákat a dióda
kivezetéseire. Fény hatására a mért ellenállás egyre kisebb lesz. Ugyanígy mV
feszültségmérő állásban is megismételhető a mérés (egyező polaritással), de a feszültségváltozás
igen kismértékű. A záróirányú tesztet a fenti kapcsolási rajz szerint lehet
elvégezni.
Adatlapok olvasása
Legyen az 5mm-es SHF203 szilícium PIN fotodióda. Az
adatlap táblázatai egyeznek a normál dióda táblázataival, a különbségek a következők:
A fotoáram 5V-os záróirányú feszültség és infravörös
(950nm) fény mellett 80µA (de 50µA-nél mindenképp nagyobb). A dióda a 850-900nm
tartományban a legérzékenyebb, ám reagál minden 400-1100nm hullámhosszú
fénysugárra. A fényérzékeny felület 1 négyzetmilliméter. A fotodióda és a
(műanyag) test közötti távolság 4-4.6mm. A diódára szerelt gyűjtőlencse ±20 fokos szögfelezőjű
területről gyűjti be a fényt.
LED-ek
Működés
A LED egy fénykibocsátó dióda (Light Emitting Diode),
mely az infravöröstől az ultraibolyáig képes fénysugarakat előállítani.
Nyitóirányban a PN-átmeneten felszabaduló energia 1-20%-a fotonok formájában
szabadul ki. A LED diódákat alapanyaga lehet GaAs, GaAsP év GaP. Záróirányú
működése megegyezik a hagyományos diódáéval. A LED-eket többnyire jelzésre
használják, azonban a telekommunikációs berendezéseknél, például az optikai
adóknál számít a LED dióda kapcsolási sebessége.
Ellenőrzés multiméterrel
A multimétert dióda vagy nagy ellenállásküszöbre
állítjuk, majd helyes polaritással a szondákat a LED kivezetéseire kapcsoljuk.
Ebben a beállításban a mérőműszer szondáin elegendő áram van ahhoz, hogy a LED
világítani kezdjen. Infravörös LED-ek esetén a fény csak digitális felvételen
észlelhető. Az ultraibolya LED-ek fénye veszélyes a szabad szemre.
Adatlapok olvasása
Az L-53IT standard piros 5mm-es GaAsP LED-et
választom.
A LED 20mA fogyasztás mellett 627nm hullámhosszon
képes a legnagyobb intenzitással sugározni, ám többnyire 625nm-en sugároz.
Ettől az értéktől 45nm-t térhet el működés közben (minél kisebb ez az érték
annál tisztább a fény, annál egyszínűbb (monokromatikusabb), annál keskenyebb
sávban szgároz). A dióda kapacitása 15pF ami egyben a kapcsolási sebességet is
korlátozza (1MHz). A LED maximálisan 2.5V feszültséggel vezérelhető
nyitóirányban, miközben 20-30mA-t fogyaszt. Záróirányban legfeljebb 5V-ot és 10µA áramerősséget bír ki,
tehát ez a LED nagyon érzékeny a fordított polaritásra. Ha a LED-et 0.1ms
időnként villogtatjuk 10%-os kitöltésű tényezőjű impulzusokkal, akkor a LED nem
megy tönkre még 160mA mellett sem. A következő két paraméter az üzemi és tárolási,
valamint a forrasztási hőmérsékletet mutatja.
A fenti diagram az intenzitás (normalizált) mértékét
mutatja különböző hullámhosszokon. Az adatlap többi grafikon típusa megegyezik
a hagyományos dióda grafikonjaival.
Optocsatolók
Működés
Az optocsatoló vagy optikai csatoló két alkatrészből
áll: az optikai adó és az optikai vevő. Az adó lehet LED vagy lézer, melyek
többnyire infravörös vagy vörös fényt bocsátanak ki. A vevő lehet fotodióda,
fototranzisztor, de akár fotoellenállás is. Az optocsatoló célja az áramkörök
galvanikus elválasztása.
Ellenőrzés multiméterrel
Először a LED-et kell leellenőrizni a hagyományos
módon: ellenállás vagy diódamérővel megállapítjuk, hogy melyik az anód és a
katód vagy azt, hogy nem-e zárlatos / szakadt. A tranzisztor részen ugyanígy
járunk el, viszont az akkor jó, ha egyik irányba sem mutat semmit a műszer. Ez
után beüzemeljük a LED-et, és változtatva az üzemfeszültséget, a tranzisztor
E-C lábaira kötött ohm mérő kijelzett értéke a feszültség változásával
egyszerre kell változzon.
Adatlapok olvasása
Vegyük a TLP181-es optocsatolót, miben egy GaAs
infravörös LED és egy fototranzisztor található.
A táblázat külön tartalmazza a LED és a
fototranzisztor paramétereit.
- A LED lefgeljebb 50mA-t fogyaszt és
1.3V-al vezérelhető. A záróirányú maximális feszültség 5V és az áram 10µA. A LED terhelése 53°C-tól felfele minden °C-al 0.7mA-t, azaz a hőmérséklet növekedésével
csökken a teljesítmény. 100µs-os impulzusszerű működéssel 1A-t is megbír a LED dióda. Kapacitása 30pF,
ami 1MHz-es kapcsolgatást tesz lehetővé.
- A fototranzisztor kimenete 80V-ot és
50mA-t képes elviselni. A fogyasztása 150mW és 25°C-tól kezdve minden fokon csökken 1.5mW-ot. A
sötétáram 25°C-on 0.01-0.1µA, 85°C-on 2-50µA. Bár az alkatrész tokozva van, mégis feltüntetik az 1000lx fényerőt (ami
egy nem túl erős napsütéses délután fényerejének felel meg).
Ami még fontos a
táblázatból az az összfogyasztás (200mW) és az izolálás mértéke (3750V). Ez
nyilván nem az üzemfeszültség, hisz a LED nem hajtható 1.3V-nál nagyobb
feszültségnél és a fototranzisztor vezérelt körére sem kapcsolhatunk 80V-nál
nagyobb feszültséget. Ez az érték azt jelenti, hogy ha a LED és a
fototranzisztor lábait külön rövidre zárjuk, akkor a kapott két kivezetésre
kapcsolt 3750V még nem üt át.
Az Ic/If
áramátviteli arány olyan mint a tranzisztornál a hfe erősítési tényező,
százalékban van kifejezve a kimeneti (Ic) és a bemeneti (If) áramok arányaként.
Ha a bemenet 5mA és a kimenet 5V, akkor az erősítés legfeljebb 600% lehet.
Mikor a tranzisztor teljesen ki van nyílva (szaturáció), akkor az erősítés
tipikusan 60%. Mikor a tranzisztor ki van nyílva (Vce,sat), akkor a C és E
lábak közti különbség általában 0.2V (mert a teljesen kinyílt tranzisztornak is
van valami ellenállása). A fototranzisztor sötétárama 10µA.
A kimenet és bemenet közti
kapacitás 0.8pF, az ellenállás 100TΩ és az izolációs feszültség 10kV (amennyiben 1
percig tart, hűtő olajban).
Az optocsatoló kapcsolási paraméterei a fenti táblázatban
szerepelnek, amit a Fig.1-en található kapcsolás alapján töltöttek ki.
Észrevehető, hogy van egy kis késése az alkatrésznek, ugyanis miután az
impulzus véget ér, a kimenet még fent tartja az állapotát 25µs-ig, ezért a kikapcsolási
idő 20-szor nagyobb mint a bekapcsolási idő. A jobboldali táblázat felvázolja,
hogy milyen paraméterekkel működik jól az optocsatoló: ha a LED-et 16-20mA-el
hajtjuk meg és ha a fototranzisztorral 5-48V-os és 1-10mA-es áramkört vezérlünk
(-25-48°C
hőmérsékleten).
A fenti grafikonok fontos információkat árulhatnak el:
55°C után a LED egyre kisebb áramot bír meg, 25°C után a tranzisztor egyre
kisebb teljesítményre képes, 0.01 arányú kitöltési tényező után az impulzus
által átvitt áram egyre csekélyebb. A negyedik grafikon a LED áram-feszültség
arányát ábrázolja. Látható, hogy 1.3V-nál már eléri a 10mA-es fogyasztást.
A fenti négy ábra a következőket mutatja: Minél
nagyobb áram folyik át a LED-en, annál kisebb a feszültségesés/hőmérséklet
arány az anód és katód között. Ha 100Hz-el 10µs-nál kisebb impulzusokkal
kapcsolgatjuk a LED-et, akkor a LED feszültségének növelésével rohamosan nő a
LED-re kapcsolható áramerősség mértéke is. A harmadik és negyedik ábra a
tranzisztor ki-bemeneti karakterisztikáját mutatja, amit megegyezik a
hagyományos tranzisztorok karakterisztikáival.
A fenti ábrákról a következőket lehet leolvasni: A
kimenő áram változását a bemenő áram növekedésével, különböző C-E
feszültségeken. A teszthez két mérést végeztek (sample A és B). A tranzisztor
sötét áramának növekedése különböző C-E feszültségeken, ha növekszik a környező
hőmérséklet. Az áramátvitel változása a bemenő áram változásával különböző C-E
feszültségeken.
A fenti négy ábra a következőkről informál: A nyitott
tranzisztoron átfolyó feszültség esése a környező hőmérséklet függvényében. A
tranzisztor CE szakaszán átfolyó áram erőssége különböző LED-áramokon a
környező hőmérséklet függvényében, miközben a CE feszültség 5V. A tranzisztor
kapcsolási ideje a CE lábakra kapcsolt terhelés függvényében: minél kisebb az
ellenállás (minél jobban leterheljük a tranzisztort) annál gyorsabban képes
kapcsolni. A „ts” a be és kikapcsolási idő átlaga. Az adatlap utolsó grafikonja
a kapcsolási idő a környező hőmérséklet függvényében. Minél hidegebb környezetben
van a tranzisztor, annál jobban teljesít.
Tirisztorok
Működés
A tirisztor egy olyan dióda, melynek az
anód és katód kivezetése mellett még ott egy „gate” kivezetés is. Az anód és
katód között csak akkor lesz vezetés, ha a gate-re vezérlőjelet küldünk, tehát
ez egy vezérelhető dióda. A belső felépítését tekintve általában négy rétegből
állnak (npnp vagy pnpn), ahol a gate vezérlőláb a belső n-re vagy p-re van
kötve. Ez a rajzjelen is látszik, a bal oldali rajzjelen például a katódból van
kivezetve. A négy rétegnek köszönhetően három darab PN-átmenetet azaz három diódát
számolhatunk meg. Ezek közül csak az első és a harmadik működik az
anód-katód-ra kapcsolt polaritás irányában, a középső mindig ellentétes irányú:
P>N < P>N, tehát a dióda sosem vezeti az áramot. Ha a tirisztor
anód-katódja nyitóirányban (vezetési irányban) van kapcsolva (és a gate-re még
mindig nincs semmi kötve), akkor a tirisztor blokkol, ám egy adott
feszültségszint túllépése után a tirisztor hirtelen vezetni kezd. Ez a
nullátmeneti billenőfeszültség (null – mert a gate-en nincs semmi). Ha a
gate-re megfelelő polaritású feszültséget kapcsolunk, akkor a tirisztor
hamarább át fog billenni. Minél nagyobb a vezérlőfeszültség, annál jobban
kinyit a középső dióda így annál jobban vezetni kezd a tirisztor. Igazából nem
maga a vezérlőfeszültség billenti át, hanem annak növekedése egyre kisebb
anód-katód feszültségigényt von maga után az átbillenés érdekében. Amint a
tirisztor átbillen, egy ideig megőrzi az állapotát, tehát nem kell folyamatosan
adni neki a vezérlőjelt. Követeztetésképp a tirisztor impulzus-szerű
vezérlőjellel is folyamatosan nyitva tartható. A vezérléssel tehát a tirisztort
csak bekapcsolni lehet, kikapcsolni nem. A tirisztor magától kapcsol ki amint a
rajta átfolyó áram a küszöbérték alá csökken. Vezetési állapotban annyira
telítődve van töltéshordozókkal, hogy a vezérlőlábra kapcsolt bármilyen
polaritású feszültség teljes mértékben hatástalan.
- Ha a tirisztorra anód-katódjára
szinuszos váltakozó áramot kapcsolunk, akkor az átbillenés a szinuszhullám
nullpontjainál fog bekövetkezni. Tehát minden pozitív hullámfrontnál a
tirisztor bekapcsol. A vezérlőimpulzussal viszont beállíthatjuk, hogy a szinusz
hullám mely fázisaiban kezdjen vezetni a tirisztor. Mivel minden fázisban más a
szinusz hullám amplitúdója (feszültségszintje), így a tirisztor csak
meghatározott feszültségszinten kapcsol be. Más szavakkal fogalmazva a
váltóáram egyenirányítható és ugyanakkor feszültségszintje is stabilizálható a
tirisztor segítségével. Ezt fázishasításos vezérlésnek nevezik. Egy
másik megoldás lehet az olyan időzített vezérlőjel, ami egy periódusnál nagyobb
időtartományban kapcsolja be a tirisztort. Feltétel természetesen, (és a másik
módszernél is), hogy a szinusz hullám amplitúdó maximuma kisebb legyen a
nullátmeneti billenőfeszültségnél. Beállíthatjuk tehát, hogy például minden
tízedik pozitív félhullámnál kapcsoljon be a tirisztor. Ezt félhullámvezérlésnek
nevezik.
- Ha a tirisztor
anód-katódjára egyenármot kapcsolunk, akkor nem lesz nullátmeneti pont ahol a
tirisztor kikapcsolhat, azaz a feszültség mivel egyenirányú, mindig nyitva
tartja a tirisztort. Mivel vezérléssel nem lehet bezárni, a tirisztorhoz
tartozó áramkört kell megszakítani vagy alacsony áramerősségűre kapcsolni egy
annyi időre ami alatt a tirisztor átbillenhet. Erre a célra használható egy
másik tirisztor az előzővel párhuzamosan kapcsolva. A két anód közé kapcsolt
kondenzátorral egy egyszerű billenőkör valósítható meg ami kisüléskor negatív
feszültséget juttatva az egyik tirisztorra záróirányba kapcsolja azt.
Ellenőrzés multiméterrel
Ohmmérésre állítva az anód-katód
ellenállása nagy kell legyen (1MΩ felett) mindkét irányban. Kössük össze a gate-et az anóddal és a mérőműszer
pozitív szondájával. A negatív szonda megy a katódra és a műszer kis
ellenállást kell jelezzen (1kΩ alatt).
Ha ez
nem válik be megpróbálható az, hogy a tirisztort sorba kötjük egy izzóval és
5-10V-os tápfeszültséget kapcsolunk a helyes polaritással. Az izzó nem izzik
ki, de amint az gate-et összekötjük (hacsak rövid időre is) az anóddal, akkor
az izzó világítani kezd és úgy is marad amíg le nem kapcsoljuk az
áramforrásról.
Adatlapok olvasása
Legyen a BT151 típusú 12A/650V nagyon gyakran használt
tirisztor. A gate kivezetés ennél is a belső N rétegre van kapcsolva.
A Vdrm, Vrrm paraméterek a zárt tirisztorra köthető
csúcsfeszültségek értékeit tartalmazzák. A tirisztort 12A-re tervezték de
átlagosan 7.5A-rel bírja a legtovább. Impulzusszerű löketekkel kibír akár
100A-t is. Az I2t paraméter arra utal, hogy a tirisztor védelme érdekében a
megadott értéknél kisebb biztosítékot kapcsoljunk sorba vele. A tirisztor
bekapcsolásakor, az áram növekedésének gyorsasága nem haladhatja meg az adott
értékeket. A „Peak” paraméterek a gate áramának, nyitó- és záróirányú
feszültségének valamint teljesítményének csúcsértékei. A tirisztor vezérlése
átlagban 0.5W-ot igényel.
A „trigger current” a vezérléshez
szükséges áram, a „Latching current” a vezetéshez szükséges áram (ez alatt
átbillen a tirisztor és nem vezet többé), a „Holding current” pedig az az áram,
aminél a tirisztor már biztosan nem képes vezetni. Az „On-state voltage” a vezető
állapotban lévő tirisztor feszültségesése. A „trigger voltage” a vezérléshez
szükséges feszültség. Az „Off-state leakage current” pedig a kikapcsolt
tirisztor szivárgóárama (olyan mint a sötétáram a fototranzisztornál).
A „Critical rate of rise of
off-state voltage” az az anód-katód feszültségnövekedés amit nem szabad
meghaladni. A következő két paraméter a be- és kikapcsolási idő.
Az első grafikon a tirisztor teljesítményének
növekedését mutatja az áram függvényében, a második a hullámciklusok számát az
impulzusszerű áramerősségeknél. Leolvasható, hogy például 40A-es impulzussal 40
darab 50Hz-es hullámciklust visel el a tirisztor (azaz kb 0.8s-ig bírja). A
harmadik ábrán a maximális impulzusszerű áramerősség az impulzusszélesség
(kitöltési tényező) függvényében 10ms-nál kisebb periódusú szinusz hullámok
esetén. Azért van ennyi adat az impulzusszerű vezérlésről, mert mint már írtam,
a tirisztorokat többnyire impulzusokkal vezérlik. A negyedik ábrán a maximális
áram és a túlfeszültség időtartamának görbéje látható. Az ötödik ábra ugyanezt
az áramot, de az üzemi hőmérséklet függvényében. Látható, hogy a 12A 109°C után rohamosan
lecsökken. A hatodik ábra a vezérlőfeszültség görbéjét mutatja a gate-hez
tartozó belső PN-átmenet hőmérsékletének függvényében.
A hetedik ábra a vezérlőáram görbéjét mutatja a gate-hez
tartozó belső PN-átmenet hőmérsékletének függvényében. Minél jobban
felmelegedik a tirisztor, annál kisebb feszültség és áram kell a megnyitásához.
A nyolcadik görbe a tipikus feszültség-áram karakterisztika, ami a tirisztor vezérlőlábára
vonatkozik: 0.6V és 0.1A elég hogy a tirisztor belső ellenállása csökkenni
kezdjen. A kilencedik ábrán a vezetéshez szükséges áram és a PN-átmenet
hőmérsékletének függvénye látható. A tízedik ábrán a „transient thermal
impedance” a még instabil állapotban lévő tirisztor hőellenállására vonatkozik.
Látható, hogy a vezérlőimpulzus szélességének növekedésével ez egyre nagyobb,
tehát érdemes csak nagyon rövid idejű impulzusokat használni. A tizenegyedik
ábra a zárt tirisztor áramát mutatja a PN-átmenet függvényében. Az utolsó ábra
pedig az anód-katód feszültségének növekedési mértékét mutatja a PN-átmenet
függvényében.
Diac
Működés
A diac (diák) a Diode Alternating Current Switch angol
iniciáléiből ered, ami váltóáramú kapcsolódiódát jelent. Tehát ez egy
kifejezetten kapcsolgatásra tervezett dióda. A rajzjelből is feltűnik, hogy a
két kivezetést nem lehet megkülönböztetni egymástól, tehát ennél a félvezetőnél
nem számít a polaritás. A diacra kapcsolt feszültség, az iránytól függetlenül
egy adott szint után vezetésbe hozza azt. Felépítésük ugyanolyan mint a
tranzisztoré, három zónából áll: PNP vagy NPN. Az egyik PN-átmenet mindig
nyitó- a másik pedig mindig záróirányban van. A záróirányú átmenet úgy működik
mint egy zener dióda, azaz egy adott feszültségszint után a töltéshordozók
áttörik a „falat”. A nyitó- és zárófeszültség között van egy kis különbség, a
diac kisebb feszültségen fog bezárni mint amin kinyitott. Ez a viselkedés
hátrányos a váltóáramú hálózatokban, ugyanis harmonikusokat generál, annál
nagyobbakat minél nagyobb a két feszültségszint közti különbség. Szerencsére a
felépítés egyszerűségéből adódóan ez az érték nagyon kicsi szokott lenni,
szinte elhanyagolható. A triac-oknál viszont sokkal kevésbé elhanyagolható.
Éppen ezért a diac-okat legtöbbször a triac-kal együtt szokták használni,
pontosabban a triac gate kivezetésére kötik rá sorosan. Ennek célja, hogy a
triac átbillenő feszültsége minél inkább ugyanazon az értéken legyen mindkét
előjelnél (vagyis hogy ne folyjék áram a triac gate-jén míg el nem éretik a
kritikus feszültségszint).
Ellenőrzés multiméterrel
Ellenállás vagy dióda állásban megvizsgálható, hogy
nem-e üt át a diac valamelyik irányban. Ha igen, akkor a diac meghibásodott. Ha
nem, akkor azt kell megvizsgálni, hogy átbillen-e a küszöbfeszültségen. Ez
általában 20-50V közé tehető, de célszerűbb változtatható feszültségű
tápegységgel próbálgatni. A diac-kal sorba kell kötni egy áramkorlátozó
ellenállást (pár száz MΩ-ost). A diac-kal párhuzamosan egy voltmérőt
kapcsolunk és figyeljük mikor jelez feszültséget. Ha nem ismert a
küszöbfeszültség és 50V-nál még mindig nem jelez semmit, akkor a diac hibás. A
vizsgálatot mindkét irányban el kell végezni.
Adatlapok olvasása
A DB3 diac-ot választottam, ami egy alacsony áttörésáramú
(10-50µA)
DIAC.
Az I_TRM a maximális impulzusszerű áramerősség amit a
félvezető megbír 120Hz-en 20µs-os impulzusokkal. A V_BO az áttörési feszültség,
aminek következtében, ha az áttörési áram is megvan, a diac kinyit. A DB3-nál
ez 28-36V. Az utána következő paraméter a billenési irányok (nyitó vagy záró)
közti feszültségkülönbséget mutatja. A diac 3V-al kevesebb feszültségnél zár be
mint amin kinyitott. Az I_BO a legnagyobb áttörési áram ami felett a diac
biztosan kinyit. Az áttörési teszteket mind úgy végezték el, hogy a diac-al
párhuzamosan kapcsoltak egy 22nF-os kondenzátort. Az időtartam míg a diac
bekapcsol tr=2µs. Az
Ir a szivárgóáram (zárt állapotban lévő diac-on átfolyó áram), ami 10µA. A diac maximális
áramtűrése 300mA.
Az első ábra a diac kimeneti karakterisztikája, ahol
VF a nyílt dióda feszültségesése. Látható, hogy a diódán mindaddig csekély I_B
áram szivárog, míg a feszültség el nem éri V_BO áttörési feszültséget. Innentől
megugrik az átfolyó áram mennyisége és a dióda nyitva marad akkor is, ha a
feszültség csökkenni kezd. Csupán akkor zárul be a dióda, ha az áramerősség
újra I_BO alá esik. A második ábra az áttörési feszültség változását ábrázolja
a PN-átmenet hőmérsékletének függvényében. A DB3 SMD változatánál az átmenet
hőjének emelkedésével egyre kisebb feszültségszinten áttörnek a töltéshordozók.
A következő ábra az impulzusszerű csúcsáram nagyságát ábrázolja az
impulzusszélesség függvényében.
Triac
Működés
Úgy működik mint egy tirisztor, viszont a gate
vezérlő-kivezetésre kapcsolt feszültség lehet pozitív és negatív is. Mindkét
esetben egy határértéknél a triac anódjai (A1-A2) vezetni kezdenek. Akár a
tirisztornál, itt is van egy nullátmeneti billenőfeszültség (de itt mindkét
irányban), ami vezérlés nélküli átbillenésre vonatkozik. A gate-re kapcsolt
feszültséggel ez a billenőfeszültség csökkenthető, azaz a triac hamarabb
átbillenthető (vezetési állapotba hozható). A tiriszor azon tulajdonságát is
horodzza, hogy nem billen vissza blokkolási irányba, hacsak az áramerősség egy
kiritikus érték alá nem esik (és ez mindkét irányban igaz). A triac-nak az az
előnye a tirisztorral szemben, hogy egyetlen triac képes mindkét félhullámra
kinyitni a diódát, míg a másik esetben két tirisztort kell összekapcsolni
antiparalelben, hogy ez megtörténjen. Ezálta a triac alkalmazása hatékonyabb,
olcsóbb és egyszerűbb.
A jobb oldali ábrán egy egyszerű fényerő-szabályozó
látható DIAC-kal és TRIAC-kal. Az égő akkor kezd el világítani, ha záródik az
áramkör. Ez csakis akkor történik meg, mikor a triac vezetni kezd. A triac
akkor vezet, ha a diac-on keresztül kivezérlődik. A diac vezetni kezd amint a
rajta lévő feszültség eléri a küszöbértéket. Ez akkor történik meg, mikor C
kondenzátor feltelik a diac áttörési feszültségénél nagyobb értékre és elkezd
kisülni. Minél inkább meghaladja az áttörési értékét, a diac annál tovább marad
majd vezetési állapotban, hisz annál tovább sütheti ki a kondenzátort. Az hogy
mennyire telik fel a kondi, a potenciométerrel szabályozható. Végül is a
szabályozható ellenállás az égő világítási idejét szabályozza, az
impulzusszélességet. Minél keskenyebb az impulzus annál gyengébben világít az
égő és minél szélesebb, annál erőteljesebben. Ha a potenciométert a legkisebb
ellenállásra csavarjuk, akkor az közvetlenül megvezérli a diac-ot tehát a triac
szünetmentesen zárja az áramkört. A potenciométer értéke legyen legalább 500kΩ, hogy semmiképp se
kerüljön túl nagy áramerősség a diac-ra és általa a triac-ra. A triac-kal
párhuzamosan még szokás betenni egy kondit sorba kötve egy ellenállással,
zajszűrés céljából.
Ellenőrzés multiméterrel
Akár a diac-nál, dióda vagy ellenállásmérővel
megvizsgáljuk, hogy mindkét irányban zár-e az alkatrész. Ezután a gate-re
pozitív majd negatív feszültséget kapcsolva megvizsgáljuk hogy kinyit-e a
triac. Ez vizsgálható ohmmérővel is, de célszerűbb a triac-kal sorbakötött
izzóval elvégezni a kísérletet.
Adatlapok olvasása
Legyen a TIC 206 típusú 4A/600V-os triac.
Az első táblázat a csúcsértékeket mutatja:
csúcsfeszültség (függetlenül attól, hogy mennyire van kivezérelve), folyamatosan
terhelhető csúcsáram, impulzusszerűen terhelhető csúcsáram, a vezérlő gate
kivezetés csúcsárama és csúcsfogyasztása. A triac átlagfogyasztása 0.3W. Ezután
az alkatrész testének, környezetének és forrasztásának hőmérséklete következik.
A második táblázat a szivárgóáramot, valamint a vezérléshez szükséges áramokat
és feszültségeket mutatja mindkét polaritással. Például, ha a triac 12V-os
amplitúdójú, legkevesebb 20µs periódusú szinuszhullámmal van táplálva és 10Ω-al terhelve, akkor pozitív
vezérléssel tipikusan 0.9mA / 0.7V-ra, negatív vezérléssel pedig -2.2mA /
0.7V-ra van szükség.
Az „On-state voltage” valójában az „On-state voltage
drop” azaz a feszültségesés miközben a triac be van kapcsolva. A „Holding
current” az az A1-A2 lábakon átfolyó áram, aminél a triac kikapcsol a gate
vezérlőáram hiányában. A „LAtching current” pedig az az A1-A2 lábakon átfolyó
áram, aminél a triac bekapcsolva marad akkor is, ha a gate vezérlőáram
hiányzik. Ezek a paraméterek tulajdonképpen egyeznek a tirisztor
paramétereivel.
Az első két grafikonon az látszik, hogy minél nagyobb
a triac-ot körülvevő környezet hőmérséklete, annál kisebb vezérlőáram és vezérlőfeszültség
szükséges a beindításhoz. Ugyanez igaz az átbillenéshez szükséges áramhoz tehát
a nyitva vagy zárva tartó áramerősségekhez is. Ha a 25°C hőmérséklet nézzük, a
találkozási pontok találnak a táblázatban szereplő értékekkel.
Ellenállások
Működés
Az
ellenállás egy elektromos ellenállással rendelkező alkatrész, mely az
elektronáramlást csökkenti. Ha a töltéshordozók nem tudnak a saját tempójukkal
haladni, akkor veszítenek a teljesítményükből. Az energia hővé alakul, amit az
ellenállás tokja kell elnyeljen. Az
ellenállás az az alkatrész, amire teljes mértékben igaz Ohm törvénye, azaz
arányosan, lineárisan változik az áram és a feszültség az ellenállás értékével.
Ami a belső felépítését illeti, minden ellenállásban egy tekercs található,
amit szigetelő hőálló anyag tart össze. Minél vastagabb a tekercset alkotó
huzal, annál nagyobb a teljesítmény, ám annál nagyobb méretű maga az ellenállás
is. Minél hosszabb a tekercs huzala annál nagyobb az ellenállás értéke. A nagy
teljesítményű ellenállásokat hűtőtesttel vonják körül. Mivel az effajta
huzalellenállásoknak igen nagy az induktivitásuk, és helyigényük, inkább a
rétegellenállások a gyakoribbak. Ebben az esetben egy szigetelő és hőálló
testre nagyon vékony vezetőréteget visznek fel (néhány nm-től néhány µm-ig) szénből vagy fémből. A felvitt réteg
vastagsága határozza meg a teljesítményt. Az ellenállás értékét úgy változtatják,
hogy mintákat karcolnak a felvitt vezető-rétegbe (például spirálmintákat).
Az ellenállás ugyanúgy viselkedik egyenáramban mint váltóáramban, a
feszültség és az áram fázisa között nincs eltolódás. Fő szerepe az áram
szabályozása, korlátozása, áram és feszültségosztók megvalósítása, műterhelésnek
is jó, de főként az aktív elektromos alkatrészek polarizálására. Ellenállások
segítségével lehet beállítani például a tranzisztorok munkapontját.
Ellenőrzés multiméterrel
Ohmmérővel.
Adatlapok olvasása
Vegyünk egy gyakori szénrétegű ellenállást, ami
például 1kΩ-os,
5% toleranciájú és 0.25W-os. Az ellenállások adatlapjai nem az ellenállás
értéke vagy teljesítménye alapján vannak megszerkesztve, hanem a felépítésük
alapján. Ha szénrétegű ellenállást vizsgálunk, akkor annak képességeit a szénrétegű
ellenállások adatlapjából kell kikeresni.
Az első táblázat arra szolgál, hogy betű és számkóddal
jelzett ellenállásokról meg lehessen állapítani a tulajdonságaikat. A szokásos
ellenálláson színkódok jelzik az értéket és a toleranciát, ahogyan a kiválasztott
darabon is, amit jelezhetnék úgy is, mint CFR0W4J102A…
A fenti táblázatból megtudjuk az ellenállás (CRF0W4)
pontos méreteit és kiderül, hogy 250V-ra tervezték, de kibír (rövid ideig) akár
500V-ot is, mivelhogy a vezetőt körülvevő dielektromosnak is 500V-os
tűréshatára van.
A fenti grafikonok az összes szénrétegű ellenállásra
vonatkoznak. Az első a névleges terhelés görbéje, a legnagyobb terhelhetőség,
aminél az ellenállás még nem megy tönkre, ez 70°C felett egyre kevesebb. A
második görbe az áram-zajt mutatja ami zavaró feszültségváltozásokat okozhat az
áramkörben aminek része az ellenállás. Láthatóan ez az ellenállás növekedésével
nő, ám az 1kΩ-os
ellenállás esetén ez kb. 0.015µV/v. Ez az érték változik a frekvenciával is
(fordítottan arányosan). A harmadik ábra a az ellenállás tulajdonságainak
változását mutatja (ppm = parts per million), mikor a működési hőmérséklet
eltér a megszokottól. Hasonló a toleranciához, mert tulajdonképpen az
ellenállás értékének a változását vonja maga után, csak más mértékegységben. Az
1kΩ-os
ellenállás például 210/1.000.000 = 0,00012Ω-ot csökken minden °C-nál. Ugyanezt a
mértékegységet használhatják például a kondenzátoroknál, viszont abban az
esetben a „part” a Faradra és nem az ohm-ra fog vonatkozni.
Nem-lineáris ellenállások
Ezek olyan ellenállások, amelyeken az átfolyó áram nem Ohm törvénye szerint változik, hanem az alkalmazott feszültség (pl. VDR), belső hőmérséklet (pl. NTC, PTC) vagy a rávetülő fény (pl. LDR) változásával.
Foto-ellenállások
Működés
Egy fényérzéken felülettel rendelkező változó
ellenállás, melynek értéke a fényerő függvényében változik. A fényerő
növekedésével csökken az ellenállás. A foto-ellenállás tulajdonképpen egy
félvezető, melyben akár a foto-tranzisztor vagy fotodióda esetén a fotonok
hatására beindul az elektron- és lyukáramlás. A hullámhossz-tartományra való
érzékenység az félvezető alapanyagától függ. Külön osztályok vannak a tokozási
vagy burkolati anyag szerint is, melyek az ellenállás értékének intervallumát
szabályozzák.
Ellenőrzés multiméterrel
Ohmmérővel és az ellenállásra eső fény
változtatásával. Nem árt tudni milyen hullámhosszú fényre érzékeny az
ellenállás hogy azzal történjen a próba, de ha ez ismeretlen, akkor a fehér
fény a legcélszerűbb.
Adatlapok olvasása
Legyen az
LDR07 típusú 50kΩ-os,
100mW-ot fogyasztó és 150V-ot megtűrő fotoellenállás.
A táblázatból kiolvasható (az eddig felsoroltakon
kívül), hogy -30 és 70°C-on képes működni és hogy a csúcsérzékenysége
540nm-en van (világos zöld). Az ellenállás értéke 10lux fényáramnál 16-50kΩ (ez egy nem túl fényes
szoba fényerejének felel meg). Teljes sötétségben az ellenállás értéke 2MΩ-ra nő (ez a
sötétellenállás), a veszteségi tényező 0.7. A hirtelen fényerő növekedésre az ellenállás 20ms alatt
reagál, a hirtelen elsötétedésre pedig 30ms a reakció ideje.
Kondenzátorok
Működés
Egy olyan alkatrész, amely az elektromos
töltéseket tárolni tudja. A kapacitástól függ, hogy mennyi töltést képes
tárolni, ám a kapacitás hőmérsékletfüggő. Egy átlagos kondenzátor két,
egymással párhuzamos vezető felületből (fegyverzet) és a köztük lévő szigetelő
anyagból (dielektrikum) áll. A szigetelő anyag sokféle lehet, tőle függ a
kondenzátorra kapcsolható maximális feszültség értéke. A kapacitás a
fegyverzetek nagyságától és a köztük lévő távolságtól függ. Akár az
akkumulátor, a feltöltött kondenzátor is kisül egy idő után terhelés nélkül is.
Alapvetően három kondenzátortípus létezik: fix (váltóáramra tervezett),
polarizált (egyenáramra tervezett – váltóáramnál nagy veszteségűek) és
változtatható kapacitású kondenzátor. A három között a dielektrikum tesz
különbséget. A fix kondenzátorok dielektrikuma kerámia vagy akár műanyag, a
polarizálté az elektrolit (fém-oxid), a változtatható kondenzátoré pedig a
levegő. A kondenzátor feltöltődik, majd kisül, tehát először áramnak kell
folyni a fegyverzetek között, hogy a kivezetéseken majd feszültség léphessen
fel. Ezért van az, hogy a kondenzátornál az áram fázisa a feszültség fázisához
képest legalább 90°-ot
siet (veszteségmentes kondenzátoroknál).
A kondenzátor az
egyenáramban szakadásként működik (miután feltelt), éppen ezért gyakran
használják az egyenáramú komponensek kiszűrésére a váltóáramú kapcsolásokon
(például az audió rendszerek bemeneténél). Váltóáramban viszont rövidzárként
tekinthető, pontosabban minél nagyobb a váltóáram frekvenciája és minél nagyobb
a kondenzátor kapacitása, annál kisebb lesz a kondenzátor ellenállása:
Xc a kondenzátor látszólagos ellenállása,
a kapacitív ellenállás. Váltakozó áramnál az elektronok az áramkörben
oda-vissza rezegnek. Ha sorba kötünk egy kondenzátort akkor annak lemezein is
rezegni fognak a töltéshordozók, a kondenzátor folytonosan feltöltődik és
kisül. A kisülő feszültség mindig ellenfeszültségként hat az áramkörre, ami
elektromos ellenállást produkál. Minél nagyobb a frekvencia, annál gyorsabban
rezegnek az elektronok tehát annál kisebb mértékű hatása van az
ellenfeszültségnek és annál gyakoribb a töltésáramlás. A nagy kapacitás viszont
sok töltést képes tárolni ezért nagyobb a töltésáramlás (az áramerősség) tehát
kisebb az ellenállás.
Mikor a kondenzátor
párhuzamosan van kötve, akkor legtöbbször pufferelő szerepe van, azaz kisimítja
lüktetéseket, a tüskéket, ezáltal kiegyenlíti a terhelést. Mikor a földre kötik
az egyik lábat, akkor „hidegítő” kondenzátornak nevezik.
Ellenőrzés multiméterrel
Legegyszerűbb kapacitásmérővel ellátott multiméterrel
megmérni a kondenzátor kapacitását. Nagyobb kapacitások esetén viszont úgy is
eljárhatunk hogy feltöltjük a kondenzátort, majd ohmmérővel a kivezetésein
figyeljük, ahogyan a kondenzátor kisül: kis ellenállásúból nagy ellenállásúvá
válik.
Adatlapok olvasása
A kondenzátorok adatlapjai is, akár az ellenállásoké,
a felépítés és nem az érték szerint készülnek. Külön adatlapjuk van például a
kerámiakondenzátoroknak, a fóliakondenzátoroknak, a tantál kondenzátoroknak, az
alumínium elektrolit kondenzátoroknak vagy a szuperkondenzátoroknak. Ezeken
belül minden gyártó saját adatlapot készít, legtöbben a kapacitás vagy
feszültségszint alapján is különválasztják őket. Vegyünk egy 1µF/63V elektrolitikus
kondenzátort, amin történetesen fel van tüntetve a gyártó: RN. Az RN „Aluminium
Electrolytic Capacitors” adatlapján a következőket találjuk:
Ezek a kondenzátorok -40 és +85°C között képesek működni, a
feszültségük 4-250V, kapacitásuk pedig 0.1-6800µF. Szobahőmérsékleten (20°C) 120Hz-es váltóáramnál a
kapacitás 20%-ot csalhat. Mivel a fegyverzetek közti szigetelőanyag nem
végtelen nagy ellenállású, a kondenzátor még szakadás üzemmódban is
(egyenáramban) szivárogtat át némi áramot, ami 4 és 10µA között van feszültségtől
és kapacitástól függően. A „Dissipation Factor” a veszteségi tényező különböző
feszültségű kondenzátoron. A veszteségi tényező azt mondja meg, hogy az áram és
a feszültség közötti fáziskülönbség mennyire tér el 90°-tól. A táblázatban
szereplő értékek legkevesebb 1000µF-os kondikra vonatkoznak, ha ennél nagyobb a
kapacitás, akkor minden 1000µF-nál hozzá kell tenni 0.02-t a veszteségi tényezőhöz.
Látható, hogy a 63, 80 és 100V-ra tervezett kondenzátorok a legkisebb
veszteségűek, bár ezt még befolyásolja a hőmérséklet és a frekvencia is. A
táblázat következő sora az alacsony hőmérsékletű stabilitás impedancia
(váltóáramú ellenállás) arányát mutatja különböző feszültségű kondenzátorok
esetén. Természetesen minél közelebb áll 1-hez ez az arány annál jobb, hisz a
kondenzátort annál kevésbé zavarja a hőingadozás. Az „Endurance” a
strapabíróságra vonatkozik. A hosszú ideig üzemelő kondenzátoron a kapacitás
250 óránként meg kell változzon. Legrosszabb esetben, mikor a kondenzátor 83°C-on 1000 óráig üzemel, a kondenzátor
kapacitása 20%-al megváltozhat, a veszteségi tényező 200%-al megnőhet és megnő
a szivárgóáram mennyisége is. A „Shelf Life” a polcon lévő, használaton kívüli
kondenzátor élettartamára vonatkozik. Legrosszabb esetben, ha a 85°C-on lévő kondenzátorra 500
óráig nem kapcsolunk feszültséget, a ugyanaz történik, mintha ugyanezen a fokon
ugyaneddig az ideig folyamatosan feszültség alatt állt volna.
A fenti táblázat a lüktetőáram-szorzót mutatja
különböző frekvencián és feszültségen. Például a 63V-os kondenzátornál 50Hz-en a kondenzátorból kimenő áramerősség a
0.8-szeresére torzulhat. A továbbiakban a kondenzátor méreteivel kapcsolatos
táblázatok vannak, amivel nem nyújtom jobban a bejegyzést.
Tekercsek
Működés
A tekercs egy feltekert szigetelt vezető, melyre ha
áramot kapcsolunk, akkor mágneses mező keletkezik körülötte. A mező a tekercs
belsejében a legintenzívebb, bár ez a tekercs geometriájától függ (hengeres,
szögletes, toroid, spirál, stb). Akár a kondenzátornál a kisülés, a tekercsben
a mágneses mező is lassan szűnik meg a táplálás lekapcsolását követően. A
mágneses mező feszültséget indukál, tehát miután a tekercs kikapcsol, még
mérhető bizonyos nagyságú feszültség a két kivezetésén. Ez az indukció, ebben
az esetben önindukció, viszont ha egy másik tekercs is van a közelben, mire a
mágneses mező hatással van, akkor abban is ugyanúgy feszültség indukálódik.
Ezen az elven működnek a primer és szekunder tekercsből álló transzformátorok.
Az indukciós feszültség nagysága a menetszámtól, huzalvastagságtól, a tekercs
fizikai méreteitől, a vasmag anyagától és méretétől valamint a tekercsen
átfolyó áram frekvenciájától és erősségétől függ. Mikor a tekercsen átfolyó
áram erőssége növekszik (bekapcsoláskor), vagy csökken (kikapcsoláskor), feszültség indukálódik. A különbség a két eset között az, hogy a növekvő áram által indukált feszültség iránya az áramforrás feszültségével ellentétes, míg a csökkenő áram által indukált feszültség iránya az áramforrás feszültségével megegyezik. Mivel kis áramnövekedésre az indukciós feszültség
hirtelen a maximumra ugrik, ám az áram csak lassan halad felfele (Lenz
törvénye), ezért elmondható, hogy az áram késve követi a feszültséget, ideális
esetben 90°-os
fáziskéséssel. A tekercs egyenáramban zárlatként viselkedik, nem produkál
ellenállást, váltóáramban viszont igen nagy ellenállású, szakadásnak tekinthető.
A váltakozó áram váltakozó mágneses mezőt gerjeszt, melynek indukciós
feszültsége mindig ellentétes a tekercsre kapcsolt pillanatnyi feszültséggel,
tehát akár a kondenzátornál, itt is egy ellenfeszültség alakul ki. Minél
gyorsabban váltakozik a váltóáram, annál inkább nagyobb lesz az ellenfeszültség,
de ugyanez igaz az induktivitás növekedésére is (nagyobb induktivitás = nagyobb
indukciós feszültség):
XL a tekercs látszólagos ellenállása (tehát nem termel
hőt).
Ellenőrzés multiméterrel
Célszerű induktivitás mérővel vagy ilyen opcióval
ellátott multiméterrel. Ohmmérővel többnyire csak a szakadást lehet
megállapítani, azonban kis tapasztalattal eldönthető, hogy a mért ellenállás
megfelel-e a tekercs huzalvastagságának és megsaccolt menetszámnak. Kisebb
tekercseknél a huzalvastagság, a menetszám és a belső átmérő (mag) elegendő
ahhoz, hogy kiszámoljuk az induktivitást.
A sajátrezonancia méréséhez a tekercset sorba kapcsoljuk egy 1M ohmos ellenállással (vagy legalább pár 100K ohmossal) és egy változtatható frekvencájú jelgenerátort kapcsolunk a sarkakra. Beállítunk egy konstans amplitúdót és szinusz jelalakot, majd az oszcilloszkópot közvetlenül a tekercs sarkaira kapcsoljuk. Miközben változtatjuk a frekvenciát a jelgenerátoron, figyeljük, hogy mikor éri el a legnagyobb amplitúdiót a jelalak, ugyanis ezen a ponton lesz a tekercs sajátkapacitásával mért rezonancia frekvenciája.
Adatlapok olvasása
Legyen a PFN1329 fojtótekercs. A fojtótekercsek a
tekercsek alapvető tulajdonságaira alapszanak: átvezetik az egyenáramot és
leválasztják a váltóáramot az áramkörből. Ezek többnyire toroid vasmagra vagy
ferritmagra tekercselt huzalból állnak, de fojtótekercsnek tekinthető a
tápvezeték végére rögzített ferritgyűrű is. A fojtás a zajok elfojtására
értődik, de a szűrés szó is nagyon talál, hisz a fojtás mértéke a frekvenciától
is függ, tehát kiszűrhetőek bizonyos frekvenciák (hullámcsapda a többsávos
antennák tövénél – pl. hangolócsonk).
Az adatlapban a fizikai méretek és táblázat található,
mely felsorolja az induktivitást 1kHz-en, az egyenáramú ellenállást és az
impedanciát különböző frekvenciákon. A „Rated Current” a névleges áramerősség,
ami a tekercsen különösebb megerőltetés nélkül folyamatosan folyhat.
Működés
Az 555-ös időzítő egy integrált áramkör, vagy
bipoláris IC, mely legkevesebb kb 20 darab bipoláris tranzisztorból és
ellenállásból áll. Gyártják FET-ekkel is (CMOS technológia, például LMC555). Az
IC végül is egy oszcillátort valósít meg, melynek frekvenciáját kívülről lehet
szabályozni ellenállásokkal és kondenzátorokkal. Gyakran használják
hiszterézises komparátorként (Schmitt-trigger) a zajos digitális jelek
javítására, vagy akármilyen billenőkör megvalósítására, továbbá
feszültségvezérelt oszcillátorként (VCO), frekvencia- és amplitúdó
modulátorként, tápfeszültség megszűnését érzékelőként, PWM generátorként, és háromszögjel-generátorként
is alkalmazzák. Legnagyobb hátránya, hogy az időzítés pontossága függ a
hőmérséklettől éppen amiatt, hogy az időzítést beállító ellenállások és
kondenzátorok értékei is többé-kevésbé hőmérsékletfüggőek. A lábak funkciói a
következők:
0V
(GND): föld vagy negatív tápfeszültség
Trigger: a vezérlőláb, ami a kimenetet a magasba
vezérli (logikai 1-re) amikor a feszültség a Control láb feszültségének felére
esik.
Output: kimenő jel, minek logikai 0-ja 0V és logikai
1-je a 8-as lábra kapcsolt tápfeszültség.
Reset: az időzítési intervallum újraindítására
szolgál. Ha az időzítés (magas kimenet) 1 órára van állítva amiből csak 10 perc
telt el, akkor a reset lábat a fölre kapcsolva elölről kezdődik a számolás.
A számlálás csak akkor kezdődik meg, amint a feszültségszint 0.7V fölé
emelkedik, tehát érdemes ezt a lábat egy felhúzó ellenállással a Vcc-re kötni.
Control:
ez is egy vezérlő, a belső feszültségosztó referenciafeszültsége, ami a
tápfeszültség 2/3-a. Tulajdonképpen a Trigger és a Threshold
feszültségszinteket vezérli, egyszóval az impulzusszélességet.
Threshold: küszöbfeszültség, ami ha nagyobb mint Control
feszültsége, akkor a magas kimenet logikai 0-ra vált.
Discharge: az időzítés intervallumért felelős. A
legtöbb esetben ez a láb fel van húzva a tápra egy ellenállással és le van
hidegítve a földre egy kondenzátorral. Discgarge a neve, mert a földre kötött
kondenzátort folyton kisüti minden kimeneti intervallum között.
+Vcc: pozitív tápfeszültség
A feszültségosztó 2/3-ára csökkentik Vcc
feszültséget a Threshold komparátor nem-invertáló bementén és Vcc 1/3-ára a
Trigger komparátor invertáló bemenetén. A CONTrol kivezetéssel bele lehet
szólni a feszültségek arányaiba megváltoztatván az impulzusszélességet (hiszen
a trigger komparátor bemenetei más feszültségeken fognak találni). Az
impulzusszélesség növekedése nem a kitöltési tényező, hanem a periódusidő
növekedésére vonatkozik, tehát ha a Control lábon megnöveljük a feszültséget,
akkor csökken a kimenet frekvenciája (feszültségvezérelt oszcillátor).
- A trigger komparátor a flip-flop (ami egy tranzisztoros billenőkör) S (Set)
bemenetére megy, azaz ha a komparátor két bemenete egyezik, akkor a flip-flop
logikai 1-re vált. A flip-flop kimenete invertálva van, tehát 0 a kimenet.
- Mikor a threshold feszültség megegyezik
vagy nagyobb lesz a Control feszültségnél, akkor a threshold komparátor
bekapcsol és a flip-flop-ot lenullázza. A flip-flop kimenete invertálva van,
tehát 1 lesz. A flip-flop magas kimenete bekapcsolja a nyílt kollektorú
tranzisztort (azért nyílt mert közvetlenül ki van vezetve az IC-ből) és ezáltal
a Discharge láb összekötődik a földdel, meríteni kezdi a kívülről rákapcsolt
kondenzátort. Tehát a kondenzátor akkor sül ki, mikor a kimeneten éppen
logikai 0 van.
A flip-flop-ot a két
komparátor kapcsolgatja. A kimeneti értéket mindig a bekapcsolódott komparátor
határozza meg, tehát ha a trigger ki van kapcsolva és a threshold be (alacsony
kimenet), akkor a threshold kikapcsolása nem jelenti azt, hogy a kimenet
magasra vált.
Ellenőrzés multiméterrel
Multiméterrel sajnos nem lehet kimérni, viszont a jobb
oldalon látható áramkörrel meg lehet állapítani, hogy működik-e vagy sem. Ez
egy astabil billenőkör, azaz egy önműködő villogó. Ha a LED-ek villognak, akkor
az IC jó. A villogás gyorsaságát R1, R2 ellenállással és C1 kondenzátorral
lehet változtatni: T = 0.7C1(R1+2R2) másodperc.
Adatlapok olvasása
Legyen a közismert NE555-ös időzítő. Az első
táblázatban a különböző tokozatú IC-k üzemi hőmérséklete szerepel, amiből
kiderül, hogy az NE555N DIP tokozású integrált áramkör 0-tól 70°C között használható. Egy
rövid leírásból kiderül, hogy leggyorsabban 2µs idő alatt tud
kikapcsolni, tehát legfeljebb 500kHz-en kapcsolgathat. Az időzítés legnagyobb
mértéke óra nagyságrendű, astabil és monostabil üzemmódba is beállítható magas
kimenő áram és változtatható kitöltési tényező mellett. A TTL-kompatibilitás
(Transistor-Transistor Logic) azt jelenti, hogy vezérelhető TTL jelekkel és ő
is vezérelhet más TTL ezközt, azaz vezérelhető és vezérelni tud TTL
feszültségszinteken (3-5V a logikai 1-nek és 0V a logikai 0-nak). Az IC
stabilitása 0.005%-ot eltorzul minden °C változásnál.
Az 555-ös legfeljebb 18V-al táplálható és legfeljebb
600mW-ot fogyaszt. A tárolási hőmérséklet (mikor nem működik) -65 és 150°C közé tehető, az áramkörbe
való forrasztásakor a páka hőmérséklete ne haladja meg a 300°C-ot.
A tápfeszültség 4.5 és 16V közé essék 3-10mA áramerősség
mellett. A következő sor a táblázatban a pontosságról szól monostabil és
astabil módban, ezek azok az értékek amiért nem használják az 555-öst nagyon
precíz berendezésekben (például órajelnek). Ideális esetben a pontosság 100%
kéne legyen, itt annál jóval kevesebb. A Control Threshold és Trigger
feszültségek a tápfeszültségtől függnek: 15V 2/3-a 10V, 1/3-a pedig 5V. Mivel
komparátorokról van szó, a vezérlési áram minimális (ITH=0.1µA és ITRIG=0.1µA). Az 555-ös reset-je már
1V-nál és 0.1mA-nél bekövetkezik, nem kell leessen teljesen 0V-ra. Ezután a
kimenő alacsony és magas feszültségszintek következnek annak függvényében, hogy
mennyire van leterhelve a kimenet. A szintek közti váltakozás ideje 300ns. A
20nA-es szivárgó áram a Discharge és a föld közé bekötött tranzisztor
szivárgóárama.
Az első grafikonból leolvasható, hogy 25°C-on a trigger feszültség a
Vcc 0.3-szorosa (1/3-a) kell legyen 50ns-os impulzusszélességhez. 70°C-on ugyanez kb 40ns-os impulzusszélességet
produkálna. A második grafikonból az derül ki, hogy minél nagyobb a
tápfeszültség, annál nagyobb az áramfelvétel. A harmadik grafikon a normalizált
kapcsolási időt mutatja, ahogyan az egyre kisebb a hőmérséklet növekedésével. A
negyedik ábra a kimenő logikai 0 feszültségszintjeit mutatja különböző
terhelésen és 5V-os tápfeszültségen. 100mA-el terhelve meghaladja a 2V-ot is.
Ugyanez olvasható le az adatlap következő két diagramjáról, mikor a
tápfeszültség 10 illetve 15V.
A fenti grafikonok közül az elsőről leolvasható, hogy
például 12V-os tápfeszültségnél, ha a kimenetet 20mA-el terheljük (például egy
LED-el), akkor a kimenő feszültség 25°C-on kb 1.43V-ot fog esni, tehát az előtét ellenállást
ez szerint tervezzük, ne pedig 12V-ra. Az időzítő be-ki kapcsolgatása a
tápellátástól is függ, ahogyan azt a második ábra mutatja: 6V-os
tápfeszültséggel működik a leghatékonyabban. A kimenet fel vagy le billenésének
ideje a trigger impulzus feszültségszintjének függvényében az utolsó ábrán
látható. Ahogy a táblázatban is szerepelt, 300ns-ig tart az átbillenés, ha a
triggerfeszültség a Vcc 1/3-a.
Műveleti erősítők
Működés
Elsősorban matematikai műveleteket végző analóg áramkörökben való
felhasználásra tervezték. Mivel ott nincs szükség nagy teljesítményű
tranzisztorokra, diódákra vagy nagy kapacitású kondenzátorokra,
kihasználták azt a lehetőséget, amit a közel azonos paraméterű
integrálható elemek nyújtanak. A műveleti erősítő leginkább
feszültséget erősít, bár léteznek áram bemenetű erősítők is
(meredekségi erősítők).
- A műveleti erősítő az invertáló és a nem invertáló bemenetek közti feszültségkülönbséget erősíti, függetlenül attól, hogy melyikre adjuk a hasznos jelt. Ebből látszik, hogy ha a különbség pozitív (nem invertáló > invertáló), akkor a kimenet a pozitív tápfeszültségre erősödik, viszont ha negatív (nem invertáló < invertáló), akkor a kimenet a negatív tápfeszültségre fog erősödni. Ha a feszültségkülönbség például +5V és az erősítés 1000, akkor a kimenet elindul +5000V-ig, de kb. 13.5V-ná megáll, mert 15V-os tápfeszültség esetén maximum eddig erősíthet. Ez az érték a műveleti erősítő telítési értéke.
- Az invertáló azt jelenti, hogy az ide kapcsolt feszültség invertálódik a kimeneten, azaz 180 fokos fáziseltolódást szenved.
- A visszacsatolás nélküli (nyílt hurkú) műveleti erősítő erősítése csak szűk frekvencia tartományban érvényes. A visszacsatolás bár csökkenti az erősítés mértékét, de ezzel együtt megnöveli a határfrekvenciát.
- A műveleti erősítőnek van egy feszültség-ugrási vagy erősítési sebessége (slew rate)
Két alapkonfiguráció létezik:
- Invertáló áramkör.
- Nem invertáló áramkör.
Azért célszerű a negatív visszacsatolás, mert az erősítés így sokkal stabilabb. Pozitív visszacsatolást inkább komparátor vagy egyéb logikai műveleteket végző áramkörökben használnak, ahol nem annyira az erősítés, hanem a kimenet előjelének stabilitása a fontos.
- Negatív visszacsatoláskor, például az invertáló áramkört nézve a kimenet R1 és R2 feszültségosztón csatolódik és osztódik vissza az invertáló bemenetre. Legyen R1=1k és R2=2k, a bemenet pedig -1V. Mivel a nem invertáló bemeneten 0V van, a feszültségkülönbség 0-(-1) = +1V lesz. Ha a műveleti erősítő adatlapjában 1000-es erősítést ír, akkor ez azt jelenti, hogy az elkezd 1V*1000 = 1000V-ig erősíteni (ideális esetben - ha a tápfeszültség végtelen nagy). Tegyük fel, hogy az erősítési sebesség 1V/μs, azaz 0μs-nál 0V van a kimeneten, 1μs-nál pedig 1V és így tovább. Ugyanígy minden μs-ban a feszültségosztó is leossza ezt az feszültséget az invertáló bemenetre, ami egyre kisebb lesz, így a kimenet is egyre kisebb értékig akar majd erősíteni. Például az 1V-os kimenet pillanatában -0.333V-ra osztódik le az invertáló bemenet, az erősítő tehát csak 333V-ig akar majd erősíteni, mert a feszültségkülönbség 0.33V lesz a két bemenet között. Az 1.5V-os kimenetkor -0.17V-ra esik, azaz 170V az erősítő célja, 1.9V-os kimenetkor -0.033V-ra esik (33V), 1.998V-nál pedig -0.002V-ra osztja, tehát 2V-ig akar majd erősíteni az erősítő. Itt látszik, hogy a kimenet (1.998V) már majdnem 2V, tehát nem kell tovább erősíteni, a műveleti erősítő megtalálta a stabilitását. Vegyük észre, hogy ebben a pillanatban az invertáló bemenet feszültsége közel azonos a nem invertáló bemenetével (0V). Ebből látszik, hogy a visszacsatoló ellenállás hogyan korlátozza az erősítést (R2/R1 = 2 azaz 2-es erősítés az 1000-es helyett) és hogy az eredeti erősítés nagysága hogyan befolyásolja a kimenet pontosságát. Például 10000-es erősítéssel az invertáló bemenet -0.0002V-ig csökkent volna és a kimenet 1.9998V-nál stabilizálódott volna, ami közelebb áll az ideális 2V-hoz. Hogyha a kimenetet közvetlenül csatoljuk vissza a bemenetre, akkor feszültségismétlő áramkört kapunk, azaz bármilyen feszültséget kapcsolunk a nem invertáló bemenetre, az semmilyen erősítés nélkül megismétlődik a kimeneten. A negatív visszacsatolás lényege, hogy folyton egyensúlyban tartja magát, mindig igyekszik kiegyenlíteni a két bemenet feszültségszintjét, hogy az erősítés mértéke ugyanaz maradhasson. Negatív visszacsatolással a műveleti erősítő lineáris üzemmódban dolgozik.
- A pozitív visszacsatolásnál a kimenetet csakis a nem invertált bemenet nagysága és előjele szabja meg. Ha ide pozitívabb feszültséget kapcsolunk mint az invertáló bemenetre, akkor a feszültségkülönbség és a visszacsatolt jel is pozitív lesz, hiszen nem invertálódik, így a kimenet határozottan pozitív lesz. Hogyha a nem invertáló bemenet negatívabb, akkor ugyanúgy negatív előjelű marad a visszacsatolás is, határozottan negatív kimenetet eredményezve. A feszültségosztó itt csupán a bemenő jel nagyságáért felelős, az erősítés minden esetben végtelen. A különbségi jel folyamatosan nő egyre jobban felgyorsítván (tehát nem lineárisan) a kimenet telítési állapotának elérését. Röviden fogalmazva, a kimenet átbillenése egyik telítési állapotból a másikba két bemenet feszültségkülönbségének előjelétől függ.
Ezen két alapvető kapcsolásból sokféle funkciót betöltő áramkör építhető: összeadó, kivonó, integráló, deriváló, logaritmáló, exponenciáló, összehasonlító, differenciáló, stabilizáló, stb.
Ellenőrzés multiméterrel
A műveleti erősítő sok tranzisztorból, diódából, ellenállásból és kondenzátorból összerakott IC (integrált áramkör), ezért nem lehet passzívan kimérni. Készíteni kell neki egy áramkört, mert működés közben derülhet ki, hogy valóban jó-e. Érdemes minél egyszerűbbet választani, például egy feszültségismétlőt, vagy egy olyant minek az erősítését úgy méretezzük (negatív visszacsatolással), hogy a kimenő feszültség pontosan a bemenet duplája legyen és ezt ellenőrizzük multiméterrel.
Adatlapok olvasása
Egyik leggyakoribb műveleti erősítő IC a TL072. Ebben a 8 lábú áramkörben két műveleti erősítő kapott helyet, melyek + vagy -18V-os tápfeszültséggel üzemelnek. A bemeneti jel amplitúdója is ± előjelű, mely szintén a földpotenciálhoz van viszonyítva. Ez az érték ±15V, amiből rögtön következik, hogy a műveleti erősítő két bemenete közti különbség legfeljebb ±30V lehet.
Következik egy táblázat, ahol az alábbi paraméterek vannak megadva és mindkét műveleti erősítőre vonatkoznak:
- Input Offset Voltage: a látszólagos feszültségkülönbség a műveleti erősítő két bemenete között még akkor is ha ezek rövidre vannak zárva. A hőmérséklettől és az IC típusától függ, például a TL072C 3mV és 10mV a két véglet. Ez azt jelenti, hogy 100-as erősítéssel a kimeneten 0.3 és 1V közötti feszültségeltolódások jelenhetnek meg, hőmérséklettől függően.
- Input Offset Voltage Drift: mennyivel változik afeszültségeltolódás a hőmérséklet viszonyában. Például 0-21ºC közötti hőmérséklet tartományban a feszültségeltolódás 10μV/ºC * 21ºC = 210μV = 0.2mV -ot változhat.
- Input Offset Current: az elméletileg végtelen bemeneti impedanciájú műveleti erősítőnél nem mérhető áramerősség a két bemenet között, a valóságban azonban ez 5pA és 100pA között mozog.
- Input Bias Current: a bemeneteken befolyó legkisebb áram, mely a belső tranzisztorokat működésbe hozza 20pA és 200pA közötti. Egyes FET tranzisztoros műveleti erősítőknél ez az érték 1pA alatti.
- Large Signal Voltage Gain: a maximális erősítés (mely ideálisan végtelen lenne) itt 200V/mV azaz 200*10^3
- Common Voltage Rejection Ratio (SVR): azt mondja meg, mennyire jó a műveleti erősítő a tápfeszültségből érkező zajok kiszűrésében. Például, ha 12Vdc-vel tápláljuk az áramkört, melyben 100mV-os hullámosság van 120Hzen, akkor a megadott 86dB szerint: 10^(86/20) = 20,000-el fog ez az érték csökkeni, azaz a műveleti erősítő csupán 5mV-is ingadozást fog tapasztalni, amit ugyebár egy 100-as erősítés 500mV-os ingadozásra erősít a kimeneten (akkor is, ha nincs bemenet mit felerősítsen). Ez az 86dB érték nem konstans, bár 120Hz-re specifikálják, magasabb frekvenciánál kisebb a csillapítás. Ezért fontos, hogy a tápfeszültség becsületesen meg legyen szűrve.
- Supply Current, per Amp, no Load: az integrált áramkör terhelés nélküli áramfelvétele. Ez általában annál nagyobb minél gyorsabb a műveleti erősítő erősítése.
- Input Common Mode Voltage Range: ha a két bemenetre ugyanaz a feszültség kerül, akkor annak -12V és +15V közé kell esnie.
- Common Mode Rejection Ratio (CMRR): A különbségi és a közös nyereség aránya. Amint szó volt már róla, a műveleti erősítőnek a két bemenete közti feszültségkülönbséget kell erősítenie. A valóságban, ha a két bemeneten azonos (közös) feszültség van, akkor is lesz egy csekély nyereség. A CMRR értéke árulja el, hogy mennyire csekély ez a nyereség, a TL072 esetében 86dB, ami 20,000-es csillapítást jelent.
- Output Short-circuit Current: a kimenet terhelhetősége, azaz mekkora áramot képes a kimenet elviselni. A megadott 60mA-es terhelésnél a kimenet rohamosan csökkenni kezd 0V-ig.
- Output Voltage Swing: a kimeneti feszültség kilengése, mely nem érheti soha el a tápfeszültség határát, többnyire az terhelő áram miatt. Ez az érték a 15V-os tápfeszültségű TL072-nél 12V de legfeljebb 13.5V. Léteznek olyan műveleti erősítők is (Rail-to-Rail), ahol a kilengés 100mV híján elérheti a tápfeszültséget. Ezeket inkább akkuról működő készülékekben használják, ahol a tápfeszültség általában kisebb mint 6V.
- Slew Rate: az erősítési sebesség. Tőle függ, hogy mekkora amplitúdójú és frekvenciájú jellel képes üzemelni a műveleti erősítő anélkül, hogy eltorzítaná a kimenetét. Minél nagyobb ez az érték, annál gyorsabb a műveleti erősítő. A TL072 16V-al tudja növelni a bemenő jelet minden μs-ban. Ha tehát egy 10Vpp (csúcstól csúcsig tartó) feszültségű szinusz jelet teszünk a bemenetre, melynek frekvenciája 500kHz, akkor a feszültségváltások sebessége d/dt 10(2*pi*500000t) = 31V/μs lesz. Egy ilyen jel a TL072 bemenetén valószínűleg torzítást okoz majd a nulla átmeneteken. Ahhoz hogy ez ne történjen meg, vagy az amplitúdót kell csökkenteni mondjuk 3Vpp-re, vagy a jel frekvenciáját kell lejjebb hozni kb. 250kHz-re.
- Rise Time: elárulja, hogy milyen gyorsan tud a műveleti erősítő kapcsolni. A TL072 kimenete 0.1μs idő alatt képes a feszültség 10%-áról 90%-ára kapcsolni. Ez alapján kiszámítható a bemenő legnagyobb frekvencia, ám ez nem feltétlenül fér bele a Slew Rate korlátaiba. Ez tulajdonképpen az áramkör impulzusválaszát adja meg.
- Overshoot: a legnagyobb eltérés ami a kimeneten megjelenhet, mikor az áramkör már egyensúlyban van (és mielőtt újra kibillenne).
- Gain Bandwidth Product: a nyílt hurkú nyereség, ami a TL072 esetén 4MHz. Ez azt jelenti, hogy 4MHz-es bemenetnél a maximális nyereség 1 (a nyereség csökken ahogy a frekvencia növekszik). Valójában a nyereség kisebb mint 1, mert ezt a 3dB-es pontban jelölik (ahol a feszültség az eredeti érték 0.707-szeresére esik vissza). Ha tovább számolunk, a nyereség 400kHz-nél 10, 40kHz-nél 100 stb.
- Input Resistance: az az impedancia, melyet a bemenet lát. A TL072-nél ez 10^12Ω azaz 10TΩ.
- Total Harmonic Distortion: A háttérzaj első 9 harmonikusa RMS-je és a kimeneti teljes jel RMS-je közti arány (RMS = Root Mean Square).
- Equivalent Input Noise Voltage: a bemenetre kapcsolt ideális feszültségforrásra visszaverődött zaj (a műveleti erősítő belső zaja).
- Phase Margin: a fázistolás abszolút értéke azon a frekvencián, melyen az erősítés 1. Tehát 4MHz-en a kimenő jel 45°-os fáziseltolódást szenved a bemenethez képest.
- Channel Separation: mennyire van hatással egy aktív csatorna kimenete egy nem működő csatorna kimenetére. Áthallásnak vagy Crosstalk-nak is nevezik és az összeépített műveleti erősítők kimenetei közötti kölcsönhatást mutatja.
A táblázat után következő diagramok a műveleti erősítő kimenetén megjelenő feszültségszinteket mutatják a frekvencia, a tápfeszültség, a hőmérséklet és a terhelő ellenás (RL) függvényében.
Leolvasható például, hogy ±15V-os tápfeszültség mellett, 2kΩ-os terheléssel a kimeneten, 25°C-on, ha a kimeneti feszültség csúcstól csúcsig tartó értéke 25V, akkor annak frekvenciája legfeljebb100kHz lehet. A hőmérséklet-függő diagramokat főleg kritikus hőmérsékleti körülményeken üzemelő áramkörök tervezésekor érdemes figyelembe venni. Ami még fontos lehet, az a terhelhetőség és a frekvenciafüggő erősítés:
Az elsőről leolvasható, hogy például ha a kimenetet 25Vpp-re erősítjük, akkor azt legkevesebb 3kΩ-al terhelhetjük. A másodikról az olvasható le, hogy minél kisebb az erősítés, annál nagyobb a frekvenciasáv és hogy a 10-es erősítés az, ahol a kimenet nem szenved semmilyen fázistolást. Továbbá található diagram egy feszültségismétlő impulzusválaszáról is, amiről leolvasható, hogy a kimenet milyen gyorsan reagál egy bemenő impulzusra. Ezek a diagramok mind tesztáramkörök eredményei, melyekből néhány megtalálható az adatlapban is. A műveleti erősítő ellenőrzéséhez ezek szolgálnak legjobb referenciaként. A fenti diagramok például a következő kapcsolás tesztelésekor születtek: