Ellenállás
Legyen egy 24V/21W-os izzó, ami a hálózati feszültségről kellene, hogy üzemeljen. A fogyasztó áramfelvétele és ellenállása:
Váltakozó áram esetén a kondenzátor impedanciája hasznosítható előtét ellenállásként:
Ahhoz hogy a termisztor ellenállása alacsony maradjon, a termisztornak melegnek kell maradnia, továbbra is energiát kell fogyasztania, ami a hatékonyság rovására jár, viszont még mindig jobb, mint az állandó értékű ellenállás. Az izzón eső feszültség a termisztor miatt kevesebb lesz.
Az előtét kondenzátoros megoldásnak nincs különösebb hátránya, árban, hatékonyságban és méretben is rendben van, a kondenzátor kapacitását lehet párhuzamos kapcsolással növelni. Azonban veszélyes, azon kívül, hogy közvetlenül a villamos hálózati feszültségre csatlakozik, kikapcsolás után is feltöltve marad és adott esetben a villás dugó megrázhatja az embert. Érdemes ezért egy 1M ellenállást a lábaira kapcsolni, amin elhanyagolható áram folyik üzem közben, viszont kikapcsolás után hamar kisüti a kondenzátort. Emellett még egy sorba kapcsolt biztosíték is ajánlott, hiszen egy esetleges rövidzár felrobbanthatja a kondenzátort, tüzet idézve elő.Váltakozó áram esetén a tekercs reaktanciája hasznosítható előtét ellenállásként:
Ebben az esetben a tekercsen átfolyó áram 90 fokot késik, így az izzó feszültsége is késik a hálózati feszültséghez képest. A hálózati feszültség minimum és maximum értékeinél tehát nem folyik áram a tekercsen és az izzón, így a tekercs nem melegedik (a gyakorlatban azonban kissé melegednek). Az 1.24H induktivitású tekercs méretben és árban is meghaladja a hasonló képességű kondenzátort, ezért ez a megoldás sem gyakori. Tekercset általában kisebb mértékű feszültségcsökkentésre használnak, a termisztor használata pedig duplán indokolt, hiszen kikapcsoláskor is hatalmas feszültségtüske keletkezik, amikor a tekercs mágneses mezeje összeomlik. Emellett oda kell figyelni a tekercs áramtűrő képességére (huzalátmérő), valamint szaturációs áramkorlátra (ami fölött a mag telítődik).
Induktív előtéteket elsősorban lineáris fénycsövek és nagynyomású kisülőlámpák meghajtására használnak, ritkán kompakt fénycsövekhez. Ezeket elektronikus ballasztnak nevezik, a világítástechnikában azonban elavult módszernek számít, hiszen a fénycsöveket a LEDek váltották fel.
Dióda
Csak egy irányba vezet, ezért váltóáramban az ellenkező irányú félhullámot
levágja. A vezetési irányban a teljes félhullámot átengedi. Az egyenirányító
diódák záróirányú feszültsége 0.6V-1.2V között van, ezért inkább olyan dióda
kell, ami 24V felett zár. Erre a
szupresszor dióda vagy két egymással szembe fordított 24V-os zener dióda
képes.
A soros ellenállás értéke akkora kell legyen, hogy terhelés nélkül megvédje a zénereket a túláramtól, vagyis ne engedjen át nagyobb áramot, mint amit a diódák megbírnak. Az izzónak 0,875mA-ra szüksége, ezért a zénerek is legyenek legalább 1A-esek. Ezzel ugyanott tartunk, mint az első ellenállásos csökkentőn, vagyis nem előnyös módszer a hálózati feszültség amplitúdóját zéner diódákkal levágani.
Triák
A triákon nem esik feszültség, viszont kontrolálni tudja a terhelésnek szolgáltatott áramerősséget a tápfeszültség gyors kapcsolgatásával. Más szóval nem az impedanciáján esik a feszültség, hanem impulzus-szélesség modulációval kontrolálja a kimenő áramerősséget. A triákra nincs hatással, ha a terhelés megváltozik, éppen ezért ugyanazon terhelés mellett változtatni lehet a kapcsolási sebességet, azaz több illetve kevesebb áram adható a terhelésnek. A terhelés viszont olyan kell legyen, ami nem kényes a jelalakra vagy feszültségtüskékre. Ez sok elektronikus berendezésre nem igaz, de főleg az induktív terheléseket kell kerülni. Ami maradt az a rezisztív terhelés, mint az izzó (a fényerőszabályzók mind triákkal működnek).
A transzformátor nélküli tápegységeknek számos előnyük és hátrányuk van, de ezek függenek az alkalmazási területtől is. Például egy LED dióda vagy egy LED-es lámpa táplálása a 230V-os hálózatról sokkal előnyösebb előtét kondenzátorral, mint transzformátorral vagy kapcsolóüzemű tápegységgel, hiszen olcsóbb és kisebb helyet foglal el (akár az égő tokjába is belefér). Általában a kis fogyasztású eszközök meghajtása olcsóbb és hatékonyabb transzformátor nélkül, azonban egy szintén kis fogyasztású mikrovezérlős vagy szenzoros berendezést jobb, ha izolált tápegységgel hajtunk, hiszen a táp meghibásodása okozta kár nagyobb lehet, mint a meghibásodott alkatrész. Ezzel szemben a 100W-1000W teljesítményű izzó vagy fűtő szabályzása előnyösebb Triac vezérléssel, mint Variac transzformátorral, költség és helyigény szempontjából, de nem lehetséges előtét kondenzátorral vagy tekerccsel.
Az ellenállás teljesítménye úgy is csökkenthető, ha kisebb feszültség esik rajta, azaz a fogyasztó üzemfeszültsége nagyobb, például 100db sorba kötött LED meghajtására 1.7x100=170V szükséges. Az ellenálláson 325V-170V=155V esik.
Szia, nagyon tetszik a blogod. Érdeklődnék, hogy lesz a közeljövőben új cikk?
VálaszTörlésSzia. A magam részéről nagyon köszi a blog-ot. Remélem folytatod, vagy legalább meghagyod az utókornak. Sokat segítettél! Köszönöm.
VálaszTörlés